Itt van Kijev legújabb kockázatos lépése

Az ukrán vezetés veszélyes játékot űz: drónjaik a Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium egyik kulcsfontosságú állomását támadták meg, amely nem csupán Oroszország, hanem elsősorban amerikai és európai vállalatok érdekeltségébe tartozik. A támadás következményei messzemenőek lehetnek.

Forrás: Reuters2025. 02. 18. 20:29
Fotó: AFP Forrás: Ukrainian President Volodymyr Zelensky arrives for a bilateral meeting with the German Chancellor on the sidelines of the 61st Munich Security Conference (MSC) in Munich, southern Germany on February 15, 2025. (Photo by Sven Hoppe / POOL / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszakban Ukrajna több, a háborús céljait szolgáló támadást hajtott végre, ám a legutóbbi akciója már saját támogatóit is kellemetlen helyzetbe hozhatja. Az ukrán drónok a Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium (KTC) egyik olajszállító állomását vették célba, amely nem kizárólag orosz érdekeltség. A csővezetékben áramló kőolaj nemzetközi jogi státusza szerint több nagyvállalat, főként amerikai és európai cégek tulajdonában van, jelentette a Reuters. 

kIJEV
Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)

Az érintett olaj főként Kazahsztán legnagyobb lelőhelyeiről – Tengizből, Karacsaganakból és Kasaganból – származik. Az adatok szerint az amerikai cégek 2024-ben az itt szállított olaj több mint 40 százalékát birtokolták, míg a teljes nyugati érdekeltség meghaladta a 65 százalékot. Ebből adódóan világos, hogy a támadás nem csupán Oroszországot, hanem a Nyugatot is komoly gazdasági kárral sújtotta.

Stratégiai üzenet vagy kétségbeesés?

Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy Ukrajna így próbál nyomást gyakorolni nyugati szövetségeseire. Washingtonban egyre többen beszélnek arról, hogy az ukrajnai támogatások csökkentésére lehet szükség, míg Donald Trump visszatérése szintén bizonytalanságot kelt Kijevben.

 Egy ilyen támadás, amely az amerikai olajcégek számára jelentős károkat okoz, akár üzenet is lehet: ha csökken az amerikai támogatás, annak a globális piac is megérzi a hatását.

Másrészt ez lehet egy kétségbeesett próbálkozás is egy olyan helyzetben, amikor Ukrajna háborús kilátásai egyre romlanak. Egy gazdasági káoszt kiváltó lépés, amely hatással lehet az olajárakra és a nyugati energiabiztonságra, segíthet Kijevnek visszaterelni az amerikai figyelmet Oroszországra

Borítókép: Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.