A közösségi médiában megjelent felvételek szerint az áldozat egy égő könyvet tartott a kezében, miközben a török konzulátus előtti kordonnál állt. Az eset perceken belül tettlegességig fajult. A támadó először elvette tőle az égő könyvet, majd leköpte és többször megrúgta, miközben az áldozat a földön feküdt. A felvételeken az is látható, amint a támadó hirtelen előránt egy kést, és szúró mozdulatokat tesz az áldozat irányába. A londoni Metropolitan rendőrség közleménye szerint a sértettet kórházba szállították, ahol megállapították, hogy bár kézsérüléseket szenvedett, szúrt sebet nem találtak rajta.
![A londoni Korán-égető Salwan Momikára emlékezett meg tettével](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/slhvWrSjTGBq8XMyMHrDyF23Vgs3b5cpiOUJkOSOBPg/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzc3ZmI1NjQ5YzE1NDRlMzQ5NTJhYWViNGI5YTY5OTU0.jpg)
(Fotó: AFP)
Erdogan ellen tiltakozott a londoni Korán-égető
A támadás áldozata a közösségi médiában többször is jelezte, hogy demonstrációt kíván tartani Recep Tayyip Erdogan török elnök politikája ellen, akit azzal vádolt, hogy országa a radikális iszlám központjává válik.
A férfi azt állította, hogy akcióját Salwan Momika emlékére szervezte, aki 2023-ban a stockholmi központi mecset előtt égetett el egy Koránt. Momikát később Södertäljében meggyilkolták egy élő TikTok-közvetítés során, amelyben újabb Korán-égetést tervezett bemutatni.
A férfi az esemény előtt egy X-bejegyzésben azt írta: „45 perc múlva kezdődik az esemény”, egy égő könyv és tűz hangulatjel kíséretében. Később azt is megosztotta: „Miközben égettem a Koránt, késsel támadtak rám. A mentők és a rendőrség kiérkeztek.”
A rendőrség elfogta a támadót
A Metropolitan rendőrség közlése szerint a támadót azonnal őrizetbe vették, és súlyos testi sértés, valamint tiltott fegyver birtoklása miatt indítottak ellene eljárást. A vizsgálatok még folyamatban vannak. A brit sajtó értesülései szerint a támadó a londoni török konzulátus egyik alkalmazottja lehetett, de ezt a hatóságok hivatalosan még nem erősítették meg.
A támadás tovább növelte a feszültséget a szólásszabadság és a vallási érzékenység kérdésében. Az elmúlt években Európa több országában is vitákat váltott ki a Korán nyilvános elégetése, amelyet egyesek a véleménynyilvánítás szabadságának tekintenek, míg mások provokatív tettnek minősítenek.
A londoni eset különösen érzékeny politikai pillanatban történt, hiszen a brit és török diplomácia kapcsolata is feszült. A török kormány többször élesen elítélte a Korán-égetéseket, míg a brit hatóságok a szólásszabadság védelmére hivatkoznak.
Bár a rendőrség gyorsan beavatkozott, a támadás kérdéseket vet fel a brit hatóságok felkészültségéről és a diplomáciai képviseletek körüli biztonsági protokollokról.