A 2025 januárjában kitört Los Angeles-i tűzvész az egyik legsúlyosabb erdőtűz a kaliforniai történelemben. A lángok rövid idő alatt több mint 800 hektáron terjedtek szét, és West Hills, Hidden Hills, valamint Calabasas lakóit evakuálásra kényszerítették. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a szél és a száraz növényzet miatt a tűz gyorsan terjedt, veszélyeztetve az otthonokat és az infrastruktúrát.
A tűzvészek az emberiség történelmének egyik legpusztítóbb természeti csapásai közé tartoznak. A klímaváltozás és az emberi tevékenység egyre nagyobb szerepet játszik az erdőtüzek kialakulásában és súlyosbodásában. A következő összeállításban bemutatjuk a történelem legnagyobb és legpusztítóbb erdőtüzeit, valamint azt, hogy milyen következményekkel jártak ezek a világ különböző pontjain.
A Los Angeles-i tűzvész
A hatóságok jelentése szerint több ember vesztette életét, és több ezer épület pusztult el vagy sérült meg. A Pacific Palisades városrészben kijárási tilalmat rendeltek el, hogy megelőzzék a fosztogatásokat, hiszen több, mint húsz személyt vettek őrizetbe ilyen bűncselekmények miatt.
A tűzoltók minden erejükkel azon dolgoztak, hogy megfékezzék a lángokat, ám az erős szél és a szárazság tovább nehezítette a munkájukat. Karen Bass, Los Angeles polgármestere hangsúlyozta, hogy az ország minden részéből érkezett segítség, valamint Kanadából is küldenek tűzoltókat.
A tűzvész során a legnagyobb gondot a gyorsan terjedő lángok jelentették, amelyek városrészeket tettek lakhatatlanná. Téves evakuálási értesítés is okozott pánikot, amikor a hatóságok tévesen 9,6 millió embernek küldtek riasztást.
Bár a Los Angeles-i tűzvész a világ figyelmének középpontjában állt januárban, a történelem során voltak olyan tűzvészek, amelyek ennél is nagyobb pusztítást okoztak.
A történelem legnagyobb tűzvészei
A Los Angeles-i tűzvész pusztítása jelenleg a világ figyelmének középpontjában áll, de a történelem során számos ennél is nagyobb és halálosabb tűz tombolt szerte a világban. Ezek a katasztrófák nemcsak hatalmas területeket perzseltek fel, hanem emberéleteket is követeltek, településeket tettek a földdel egyenlővé, és hosszú távú környezeti, társadalmi és gazdasági következményeket hagytak maguk után. Az alábbi összeállításban bemutatjuk a történelem legnagyobb erdőtüzeit, azok hátterét, okait és következményeit.
A 2003-as szibériai tajgatüzek – 55 millió hektár
A 2003-as szibériai tajgatüzek a történelem legnagyobb erdőtüzei közé tartoznak, összesen 55 millió hektárt perzseltek fel Oroszország keleti részén. A hatalmas tüzek a rendkívül száraz időjárás és az extrém hőmérsékletek következtében alakultak ki, amelyeket a klímaváltozás csak tovább súlyosbított.
A tüzek nemcsak Szibériát, hanem Északkelet-Kínát és Mongóliát is érintették, és akkora füstfelhőt hoztak létre, amely még Kiotó fölött is kimutatható volt. A tűz következtében óriási mennyiségű szén-dioxid és egyéb káros gázok kerültek a légkörbe, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak az ózonréteg károsodásához.
A szibériai tüzek pusztítása azért is kiemelkedő, mert a tajga ökoszisztémája rendkívül érzékeny, és a regenerálódása akár évszázadokig is eltarthat. A katasztrófa következményeként hatalmas területeken pusztult el az élővilág, és a régió biodiverzitása jelentősen csökkent.
2019/2020-as ausztrál bozóttüzek – 42 millió hektár
A 2019 és 2020 között pusztító ausztrál bozóttüzek, amelyeket a média „fekete nyárként” emlegetett, a kontinens történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófáját jelentették. A 42 millió hektáron tomboló lángok több ezer házat pusztítottak el, több mint 30 ember életét követelték, és több mint hárommilliárd állat szenvedett el valamilyen hatást a tűz miatt.
A bozóttüzeket a szélsőségesen száraz időjárás és a rekordhőmérsékletek okozták. Az ausztrál klímamonitoring szervezet adatai szerint 2019 volt a legforróbb év a kontinensen 1910 óta, és az éves csapadékmennyiség 40 százalékkal alacsonyabb volt az átlagosnál.
Az állatvilág számára a tűzvész különösen tragikus volt, hiszen az érintett területek nagy része koalák, kenguruk és más ritka fajok élőhelye volt. Az ország lakosságát pedig nemcsak a lángok fenyegették, hanem a sűrű füst is, amely hónapokon át rontotta a levegőminőséget még az ausztrál nagyvárosokban is.
2014-es északnyugati területek tüzei (Kanada) – 8,5 millió hektár
A 2014-es északnyugati területek tüzei Kanadában több mint 8,5 millió hektáron égtek, és a modern kor egyik legpusztítóbb tűzszezonját eredményezték. A tüzek nagy része emberi tevékenységre és villámcsapásokra vezethető vissza.
Az erdőtüzek által kibocsátott füst egész Kanadára kiterjedt, és az Egyesült Államok légterében is komoly légszennyezést okozott.
A tűzvész következtében több száz települést kellett evakuálni, és az államok több tízmillió dollárt költöttek a tűzoltásra.
2004-es alaszkai tűzszezon – 6,6 millió hektár
A 2004-es alaszkai erdőtüzek a legpusztítóbbak voltak az Egyesült Államok északi régiójában.
Több mint 700 különálló tűz pusztított a területen, és a teljes érintett terület meghaladta a 6,6 millió hektárt.
A tüzek nagy részét villámcsapások indították el, de az emberi tevékenység is hozzájárult a helyzet súlyosbodásához. Az erős szél és a rendkívül száraz éghajlati körülmények miatt a lángok gyorsan terjedtek, és hónapokig tartott a tűzoltók küzdelme a lángok megfékezéséért.
A nagy michigani tűz (1871) – 2,5 millió hektár
A nagy michigani tűz az Egyesült Államok egyik legpusztítóbb tűzvésze volt. 1871. október 8-án több hatalmas tűzvész alakult ki az Egyesült Államok északi részén, köztük a híres chicagói tűz, amely több mint 17 ezer épületet pusztított el.
Azonban az aznap kitört másik hatalmas tűz, a michigani tűz, még ennél is nagyobb volt: 2,5 millió hektárt perzselt fel, és hatalmas erdőterületeket, településeket, sőt komplett városokat is elpusztított.
A katasztrófa különösen súlyos következményekkel járt, mivel a településeken faépületek domináltak, és a tüzek rohamosan terjedtek. Több mint 500 ember vesztette életét, és a helyreállítás évekig tartott.
A Los Angeles-i tűzvész jelenleg a világ figyelmének középpontjában áll, de a történelem során számos ennél is nagyobb és halálosabb tűzvészt jegyeztek fel. A klímaváltozás és az emberi tevékenység egyre nagyobb szerepet játszik az erdőtüzek kialakulásában, és a következő években a tudósok szerint még több, még pusztítóbb tűzvészre kell számítani.
Borítókép: Los Angeles-i tűzvész: nem ez az első, amikor a lángok mindent elnyelnek (Fotó: AFP)