A mulhouse-i merénylőt tízszer adtuk át az algériai hatóságoknak azért, hogy a származási országa visszafogadja, azért, hogy hazaküldjük. A válasz tízszer volt nemleges. Ez elfogadható? Számomra teljesen világos, ez elfogadhatatlan
– jelentette ki a miniszterelnök a párizsi mezőgazdasági kiállításon tett látogatásán.
A mi felelősségünk, hogy ezt nem fogadjuk el
– hangsúlyozta François Bayrou, majd hozzátette:
Képzeljük el a helyzetet, ha ez fordítva lenne (...) Mit mondanának az algériai hatóságok?
A kiutasítási eljárás alatt álló gyanúsított, egy 37 éves algériai születésű férfi, akit a késes támadást követően a helyszínen azonnal őrizetbe vettek, megölt egy 69 éves portugál férfit és megsebesített öt rendőrt.
Bruno Retailleau belügyminiszter szerint a támadó 2014-ben illegálisan érkezett Franciaországba, radikalizálódott, s a közelmúltban elítélték terrorizmus dicsőítésének vádjával a Hamász palesztin iszlamista szervezet 2023. október 7-én Izraelben elkövetett terrortámadására vonatkozó megjegyzései miatt.
A miniszterelnök szerint elő kell készíteniük döntéseket, meg kell hozniuk a döntéseket, hogy az algériai kormány és a hatóságok megértsék, hogy Franciaország eltökélt.
A kormányfő arra utalt, hogy szerdán tárcaközi tanácskozást tartanak a bevándorlás ellenőrzéséről, és az Algériát érintő intézkedések megváltoztatásáról. Franciaország és Algéria között olyannyira elmérgesedett a kétoldalú kapcsolat, hogy a francia belügyminiszter fel is mondaná a két ország között 1968-ban kötött megállapodást, amely az algériai állampolgároknak könnyebb feltételeket biztosít a bevándorlásra, mint más országok állampolgárai számára.
A megbeszélést már a támadás előtt bejelentette a kormány. Az elmúlt hetekben a francia rendőrség több algériai állampolgárt kiutasított, mert Franciaországgal kapcsolatos gyűlöletkeltő tartalmakat tettek közzé az interneten, többek között „élve elégetésre, gyilkolásra és nemi erőszakra” buzdítottak, valamint erőszakos cselekményekre szólítottak fel, gyakran az algériai rezsim ellenfelei ellen. Bár Emmanuel Macron francia elnök 2022-ben közeledést kezdeményezett Algériával a gyarmati múlt újraértékelésével, a két, gazdasági és biztonsági szempontból partneri viszonyban álló ország között mégis egyre több feszültség halmozódott fel, elsősorban azt követően, hogy Franciaország megváltoztatta álláspontját Nyugat-Szaharával kapcsolatban.
Az egykori spanyol gyarmat nagyrészt Marokkó ellenőrzése alatt áll, de igényt tart rá a Polisario Front nevű szaharai függetlenségi szervezet, amely Algéria támogatásával népszavazást követel az önrendelkezésről.
Július végén Emmanuel Macron elnök úgy fogalmazott, hogy Nyugat-Szahara jövője a marokkói szuverenitás keretein belül van. Ez közeledést eredményezett a marokkói vezetéssel, és újabb válságot Algírral.
Borítókép: Egy algériai férfi megölt egy embert és megsebesített öt önkormányzati rendőrt a kelet-franciaországi Mulhouse-ban 2025. február 22-én (Fotó: SEBASTIEN BOZON / AFP)