Sötétség fenyegeti Nagy-Britanniát

A brit energiabiztonság újabb súlyos csapást szenvedett, amikor a norvég kormány váratlanul összeomlott a héten. Az északi ország politikai válsága most már közvetlenül fenyegeti Nagy-Britannia áramellátását, és felszínre hozza a zöld energiapolitika sebezhetőségét.

2025. 02. 01. 7:36
Illusztráció. Áramszünet fenyegeti a briteket? (Fotó: Pixabay)
Illusztráció. Áramszünet fenyegeti a briteket? (Fotó: Pixabay)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A drámai fordulat hátterében az Európai Unió zöldenergiára vonatkozó előírásai állnak. A norvég koalíciós kormány egyik kisebb pártja tiltakozásul kilépett a szövetségből, miután nem értett egyet a tervezett intézkedésekkel. Ez az esemény azonban csak a jéghegy csúcsa: Norvégiában egyre erősödik az energianacionalizmus, ami veszélybe sodorhatja Nagy-Britannia energiaellátását.

Szélturbinák Nordland megyében, Norvégiában, 2022. június 24-én. Nagy-Britannia áramellátása veszélybe kerülhet az északi ország miatt (Fotó: AFP)
Szélturbinák Nordland megyében, Norvégiában 2022. június 24-én. Nagy-Britannia áramellátása veszélybe kerülhet az északi ország miatt (Fotó: AFP)

Szakértők figyelmeztetnek, hogy a brit kormány túlzottan is támaszkodik a norvég energiaimportra. Csak a múlt hétvégén Nagy-Britannia áramellátásának 4 százaléka származott Norvégiából, az Északi-tenger alatt húzódó kábeleken keresztül. Ez a függőség most súlyos kockázatot jelent.

Kathryn Porter, a Watt-Logic energetikai tanácsadója szerint „egyre nagyobb nyomás nehezedik Oslóra, hogy újraértékelje az Egyesült Királysággal való kapcsolatát”. 

A norvég koalíció összeomlása előtt mindkét kormányzó párt jelezte, hogy szeretnék felmondani a dánokkal kötött áramszállítási megállapodást és újratárgyalni Nagy-Britanniával és Németországgal a szerződéseket.

A helyzet különösen aggasztó, tekintve Ed Miliband ambiciózus nettó nulla kibocsátási terveit. Erről ír a Telegraph. A  brit Munkáspárt vezető politikusa a megújuló energiaforrásokra való átállást sürgeti, különösen a szélenergiára összpontosítva. Ez azonban még inkább kiszolgáltatottá teheti Nagy-Britanniát a külföldi energiaimportnak.

Nagy-Britanniában áramszünetek jönnek?

Nick Timothy konzervatív képviselő figyelmeztetett: 

Ez a norvégiai helyzet jól mutatja, milyen veszélyes túlzottan függni az importált áramtól, és milyen kockázatos 2030-ig erőltetni a hálózat teljes dekarbonizációját. Bármennyire is szeretné Ed Miliband, a politika nem haladhat gyorsabban, mint a technológia. Ha figyelmen kívül hagyjuk ezt a nyilvánvaló tényt, veszélybe sodorjuk az energiabiztonságunkat, nemzetközi versenyképességünket és a lakosság jólétét.

A norvég válság rávilágít arra is, hogy az energiaexport milyen érzékeny politikai kérdéssé vált az országban. Az utóbbi években a norvég lakosság soha nem látott energiaárakkal szembesült, és sokan az exportot okolják ezért. Tavaly decemberben Dél-Norvégiában egy hét alatt csaknem hússzorosára emelkedtek az áramárak, amikor a németországi szélcsend miatt megugrott az exportigény.

Ez hatalmas felháborodást váltott ki a lakosság körében, és egyre nagyobb nyomás nehezedik a politikusokra, hogy korlátozzák az Európába irányuló áramexportot.
Borítókép: Illusztráció. Áramszünet fenyegeti a briteket? (Fotó: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.