Robert C. Castel: Új megoldást kell találni egy százéves problémára

A Gázai övezet kérdése egy közel százéves probléma, amelyre ideje új megoldást találni – mondta el a Magyar Nemzetnek Robert C. Castel, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója. Robert C. Castel szerint fontos figyelembe venni a gázai kisemberek szempontjait is, akik jelenleg egy életveszélyes háborús övezetben élnek.

2025. 02. 05. 11:44
Embertelen körülmények uralkodnak a Gázai övezetben
Embertelen körülmények uralkodnak a Gázai övezetben Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy feltűnést keltett Donald Trump amerikai elnök javaslata, amely szerint a Gázai övezetet átvenné az Egyesült Államok, a palesztin lakosságot pedig a környező arab országokban telepítenék le. Robert C. Castel, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója lapunknak elmondta, hogy egy közel egy évszázados problémára ideje új megoldást keresni, amely figyelembe veszi a gázai kisemberek érdekeit is.

Robert C. Castel szerint Donald Trump amerikai elnök terve egy teljesen új megoldás egy igen régi problémára
Robert C. Castel szerint Donald Trump amerikai elnök terve egy teljesen új megoldás egy igen régi problémára (Fotó: NurPhoto via AFP)

Ha az amerikai Demokrata Párt köztiszteletben álló képviselői plusz az egész nyugati értelmiség egy emberként felhördült, hogy micsoda őrült ötletet hallottunk, akkor ez valószínűleg jó ötlet

– mondta némiképp ironikusan Robert C. Castel.

A szakértő szerint egy közel százéves konfliktusról van szó, amit eddig mindig ugyanúgy próbáltak megoldani, és „az eddigi gondolkodással bizonyítottan nem tudtuk megoldani a kérdést”. Einstein szerint az őrületnek az a meghatározása, hogy mindig ugyanazt tesszük és más eredményeket várunk, így száz év után gyalázat lenne, ha nem próbálnánk meg valami mást.

A harmadik dolog, amit el kell mondani, hogy ha nem valamiféle kozmikus igazságot keresünk, hanem józan paraszti ésszel feltesszük a kérdést, hogy mit tehetünk az emberekért. Nem az ügyért, hanem a gázai kisemberért, akinek most nincs háza, esik rá az eső, nincs mit ennie és egy háborús övezetben van. A legjobb dolog, amit tehetünk, hogy keresünk neki egy jobb helyet, legalább ideiglenesen

– érvelt Robert C. Castel.

Mint arról beszámoltunk, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Egyiptom és Jordánia külügyminiszterei, valamint a Palesztin Hatóság tanácsadója közös levelet intézett Marco Rubio amerikai külügyminiszterhez, amelyben tiltakozásukat fejezték ki Donald Trump terve ellen.

Itt először is fel kell tenni a kérdést, hogy ha az arab országok nem tiltakoztak amiatt, hogy több millió szíriai menekültet áttelepítettek Európába, akkor azt hiszem, hogy nekik kellene megmagyarázniuk, hogy mi itt a különbség

– hívta fel a figyelmet Robert C. Castel.

A gázai emberek gyakorlatilag be vannak zárva – mutatott rá a szakértő, hozzátéve, hogy Izraelnek nem érdeke, hogy fennmaradjon ez a probléma, mert a szegénység és a frusztráció csak további terrort szül. Szerinte a palesztin ügyek állítólagos képviselői nem a palesztin kisemberek érdekeit tartják szem előtt, ugyanazoknak az erkölcsi kategóriáknak, amiket a szír menekültekre alkalmazunk, azoknak érvényesnek kell lenniük kétszáz kilométerrel vagy háromszáz kilométerrel délebbre is.

Azzal kapcsolatban, hogy hogy nézhetne ki a gyakorlatban a terv megvalósítása a gázaiak, illetve a befogadó országok szempontjából, Robert C. Castel elmondta, hogy a gázai emberek előtt egyszerűen ki kell nyitni a kaput. Technikailag három lehetőség is lenne, távozhatnának a rafahi határátkelőn Egyiptom felé, vagy Izraelen keresztül, esetleg tengeri úton.

Ami a befogadó országokat illeti, lakva ismerszik meg az ember, és a Közel-Keleten mindenki tudja, hogy ahova palesztinok mennek, ott balhé lesz. Ez volt a történelmi tapasztalat Jordániában és Libanonban, tehát nem alaptalan ezeknek az arab államoknak az ellenállása

– magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy mérete miatt főleg Jordánia számára jelent destabilizációs veszélyt az áttelepítés, de a jóval nagyobb Egyiptom számára is okozhat kihívást. Ugyanakkor ezek az országok valószínűleg képesek befogadni arabul beszélő, a helyi kultúrát ismerő, ugyanahhoz a szunnita arab valláshoz tartozó embereket – vélekedett.

A közel-keleti országok is befogadhatnak közel-keleti menekülteket, nem csak Németország vagy Svédország

– összegzett Robert C. Castel.

Szerinte nem is muszáj feltétlenül a szomszédos arab országokban gondolkodni, sőt talán jobb is, ha nem ezekben az országokban gondolkodunk, hanem távolabbi országokban.

Azzal tisztában kell lenni, hogy a Gázai övezetben iszonyatos mennyiségű lőszer van, egyrészt fel nem robbant izraeli bombák vagy épp a Hamász palesztin terrorszervezet által felhalmozott lőszer vagy robbanóanyag rejtőzködik a lerombolt házak között.

A házak alatt alagutak vannak, ott tartózkodni életveszély. Minden nap veszítünk el katonákat amiatt, hogy ezek a bombák véletlenül felrobbannak vagy a falak leomlanak. Oda épeszű ember a gyerekeit nem viszi vissza

– fogalmazott Robert C. Castel, hozzátéve, hogy hosszú folyamat lesz kitakarítani a területet.

Emellett bárhova is költöznek a palesztinok, szükség lesz egy deradikalizációs folyamatra, ugyanis olyan lakosságról van szó, amely évtizedeken át arra lett szocializálva, hogy ellenálljon valaminek. El kell érni, hogy a gyerekek számára ne az legyen az életpálya, hogy terroristák lesznek vagy már tízévesen kövekkel dobálják az egyenruhásokat, akár izraeli katonák, akár a palesztin hatóság emberei.

Borítókép: Embertelen körülmények uralkodnak a Gázai övezetben (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.