A szerb államvezetés párbeszédre hívó szava, a követelések bejelentett teljesítése és a kormányfő lemondása sem elegendő a tiltakozóknak Szerbiában. Az egyetemisták nem adják fel, a Belgrádi Egyetem pedig elutasítja az elnök meghívását. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint jelenleg az egyetemisták oldalán pattog a labda. Folyamatosak a tüntetések Szerbia városaiban.
A Belgrádi Egyetem rektori kollégiuma elutasította Alekszandar Vucsics elnök meghívását a párbeszéd szerdai megkezdésére. Míg az egyetem ismét hangsúlyozza, hogy kész szakmai támogatást nyújtani a diákoknak a követelések teljesítésének megállapításában, a szélesebb közvélemény azt kérdezi – mi lesz a következő lépés mindkét fél részéről?
A szakértők szerint mind a tárgyalásra való felhívás, mind annak elutasítása várható volt. Vladimir Pejics, a Faktor plus ügynökség igazgatója úgy véli, hogy Vucsics elnök és a kormány kezdeményezőbb és aktívabb szerepvállalása várható volt.
Átvették a kezdeményezést, hogy enyhítsék a helyzetet, és mindenkinek megfelelő megoldást találjanak. Másrészt a rektorátus válasza is várható volt. Úgy gondolom, hogy ebben döntő szerepet játszott a diákok és a blokádokat szervezők álláspontja, és egyáltalán nem volt várható, hogy olyan könnyen elfogadják ezt a meghívást és valahogy lecsillapítják a helyzetet. Amikor sok embert látunk az utcákon a városokban, a tüntetések nem szűnnek meg, a tüntetések akkor szűnnek meg, amikor nincs sok ember, így ez bizonyos módon elrontotta volna a tervüket
– mondta Pejics.
Szerbia: folytatódnak a tüntetések
Baráth Gábor Gergely a Magyar Nemzet megkeresésére hangsúlyozta: az egyetemisták négypontos követelést fogalmaztak meg. Az államvezetés mind a négy pontot teljesítette, a kért dokumentációt nyilvánosságra hozta, az egyetemisták és tanárok, akik ellen eljárás folyt, elnöki kegyelemben részesültek, megnövelték a felsőoktatásra szánt költségvetést, és azok a személyek, akik az elmúlt hónapokban az egyetemistákra támadtak, eljárás alatt vannak. Ezenfelül az államvezetés békejobbot nyújtott, párbeszédre hívta az egyetemistákat.
Ennek ellenére az egyetemisták azt állítják, hogy nem teljesítették a követeléseiket. Jelenleg az egyetemisták oldalán pattog a labda, akik egyelőre nem hajlandóak megtenni az első lépést. Sajnos nem látni, hogy mikor lesz enyhülés, mivel a párbeszédhez két szereplőre van szükség. Az egyetemisták, de az egyetemi tanárok sem akarnak párbeszédet. Hétfőn a köztársasági elnök párbeszédre hívta a belgrádi rektori tanácsot, amit a tanács elutasított.
– húzta alá a történész.
Eközben a szerbiai ellenzéki pártok nem a krízis megoldásán dolgoznak. Megpróbálják politikai haszonszerzésre felhasználni a tüntetéseket, az egyetemek blokádját. Az elmúlt hetekben egyre hangosabban követlenek átmeneti kormányt, de az esetleges rendkívüli választást elutasítják – tette hozzá.
Egyelőre az álláspontok nem közelednek, de Szerbia és a társadalom számára a feszültség csökkenésére lenne szükség. Ennek egyik jele a Studenti 2.0 (Egyetemisták 2.0) egyesület megalapítása, amely azon egyetemisták érdekeit képviseli, akik nem vesznek részt a blokádokban, ellenkezőleg, vissza szeretnének térni az egyetemekre
– szögezte le a szakértő.
A békepárti vezetőket támadják
Az elmúlt hetekben nemcsak Szerbiában, hanem Szlovákiában is tüntetéseket szerveznek a hatalom ellen.
Mind a két ország békepárti, elutasítja a brüsszeli háborúpárti retorikát. Szerbia esetében ki kell emelni, hogy Vucsics elnök és a kormány nem vezetett be szankciókat Oroszország ellen, ami miatt nyomásnak volt/van kitéve.
– mondta Baráth Gábor Gergely.
Az Európai Parlament szocialista frakciója (S&D) és az európai zöldek támogatásukról biztosították a tiltakozó egyetemistákat, ami nem meglepő, hiszen a zöldek és a szocialisták az EP-ben háborúpártiak – összegzett a szakértő.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, több mint három hónapja történt az újvidéki pályaudvar előtetőjének leomlása, ami 15 ember halálát okozta. Azóta országszerte tüntetések zajlanak Szerbiában.
Borítókép: Egy diák elmegy egy „Szabadság” feliratú transzparens mellett az egyik újvidéki híd blokádja közben 2025. február 2-án (Fotó: AFP)