Trump megváltoztatná a játékszabályokat Gázában

Trump nemrég bejelentette történelmi javaslatát, amely szerint az Egyesült Államok szerepet vállalhatna a Gázai övezet jövőjében. Trump elkötelezett a Hamász felszámolása és a Közel-Kelet hosszú távú stabilitása mellett – többek között ez is elhangzott a Fehér Ház sajtótájékoztatóján, amelyen Karoline Leavitt szóvivő válaszolt újságírói kérdésekre.

2025. 02. 05. 19:53
Karoline Leavitt
Karoline Leavitt Fotó: AFP Forrás: White House Press Secretary Karoline Leavitt holds the daily press briefing at the White House in Washington, DC, on February 5, 2025. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump elnök bejelentése szerint az Egyesült Államok aktív szerepet vállalhat Gáza jövőjének alakításában. A Fehér Ház szerdai sajtótájékoztatóján Karoline Leavitt szóvivő kiemelte, hogy Trump „problémamegoldó vezető”, aki olyan kérdéseket is megold, amelyeket mások lehetetlennek tartanak.

A Fehér Ház bejelentette: Trump nem zárja ki a katonai lépést
A Fehér Ház bejelentette: Trump nem zárja ki a katonai lépést
(Fotó: AFP)

A szóvivő szerint Trump elkötelezett a Hamász felszámolása és a Közel-Kelet hosszú távú stabilitása mellett. Ugyanakkor Leavitt hangsúlyozta, hogy az elnök nem kötelezte el magát amerikai csapatok Gázába küldése mellett, de nem is zárta ki ezt a lehetőséget. A sajtótájékoztatón világossá tették, hogy Trump kormánya nem fog amerikai közpénzből hozzájárulni Gáza újjáépítéséhez. 

Az Egyesült Államok nem fog fizetni Gáza rekonstrukciójáért

mondta Leavitt, hozzátéve, hogy az amerikai adminisztráció inkább regionális partnerekkel működne együtt a térség újjáépítésében.

Az elnök szerint a cél egy olyan Gáza, amely gazdasági lehetőségeket biztosít a palesztinoknak és a békét akaró embereknek a Közel-Keleten.

Izrael követi Trump döntését az ENSZ-ben

Trump nemrég aláírta azt a rendeletet, amely megszünteti az Egyesült Államok részvételét az ENSZ emberi jogi tanácsában (UNHRC). Ezt a döntést Izrael is követte: Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter bejelentette, hogy az ország megszünteti az együttműködést az ENSZ ezen szervezetével. Sa’ar szerint a testület nem az emberi jogok védelmét szolgálja, hanem a világ diktatórikus rezsimjeinek érdekeit. 

Ez a szervezet inkább démonizálja Izraelt, mintsem a valódi jogsértések ellen lépne fel

– fogalmazott a külügyminiszter.

Trump döntését Izrael „üdvözölte”, és egyetértett azzal, hogy az ENSZ emberi jogi tanácsa többször igazságtalanul kritizálta a zsidó államot.

A sajtótájékoztatón az újságírók rákérdeztek, hogy Trump kizárja-e az amerikai csapatok bevetését Gázában. Leavitt erre válaszul kijelentette: 

Az elnök még nem tett ilyen elköteleződést.

A kérdés azonban továbbra is nyitott, és az amerikai külpolitika következő lépései meghatározhatják a térség jövőjét. Karoline Leavitt nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy a palesztinok, akik Gázában szeretnének maradni, megtehetik-e ezt Trump javaslata szerint. 

Ehelyett azt hangsúlyozta, hogy Trump elkötelezett Gáza újjáépítése mellett, és „ideiglenesen áthelyezné az ott tartózkodókat”.

Leavitt szerint az elnök célja, hogy ezek az emberek békében élhessenek, és ezt egy „nagyon bátor, új tervvel” kívánja megvalósítani. A részletekről azonban továbbra sincs egyértelmű állásfoglalás, így kérdéses, hogy Trump javaslata milyen formában érintené a palesztin közösséget és a térség stabilitását.

Miközben a Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt tartotta sajtótájékoztatóját, Marco Rubio amerikai külügyminiszter is beszélt Trump Gázára vonatkozó terveiről egy másik eseményen. A guatemalai elnökkel, Bernardo Arévalóval közösen tartott sajtókonferencián Rubiót arról kérdezték, hogyan tervezi a Trump-adminisztráció végrehajtani a javaslatot, és milyen módon kívánja lebonyolítani a rekonstrukciót.

Rubio szerint Trump ajánlatot tett Gáza újjáépítésére
Rubio szerint Trump ajánlatot tett Gáza újjáépítésére
(Fotó: AFP)

Rubio válaszában elismerte, hogy Trump bejelentése egyértelművé tette: Gáza „súlyosan megrongálódott”, és egyes területek „lakhatatlanná váltak”.

Hangsúlyozta, hogy Trump döntését egyfajta „ajánlatként” kell értelmezni, amely szerint az Egyesült Államok kész vállalni a rekonstrukció felelősségét. A külügyminiszter azonban nem részletezte, hogy ez milyen konkrét intézkedéseket jelentene, és hogy milyen szerepet szánnak a regionális partnereknek az újjáépítés folyamatában.

Borítókép: Karoline Leavitt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.