Trumpék zavarba hozták a román diplomáciát

Nehezen tér magához a román vezetés azután, hogy az eddigi fő „stratégiai partner” Egyesült Államok részéről éles bírálatok hangoztak el a tavaly érvénytelenített elnökválasztással kapcsolatban, Elon Muskban pedig nyílt támogatóra talált az ultranacionalista Calin Georgescu.

Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn kijelentette, hogy az Egyesült Államokkal fenntartott kommunikációs csatornák mindig elégtelenek, mert a két ország közötti viszony „nagyon sokrétű”. Az Agerpres által idézett politikus egy sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva emlékeztetett arra, hogy elnöki beiktatása előtt kétszer is egyeztetett telefonon Donald Trumppal. Hozzátette, hogy „folyamatban vannak tárgyalások” államfői és miniszterelnöki szinten is.

Marcel Ciolacu román kormányfő (Fotó: AFP)
Marcel Ciolacu román kormányfő (Fotó: AFP)

A kormányfőtől azt is megkérdezték, egyetért-e az amerikai elnöknek azzal az állításával, miszerint Volodimir Zelenszkij diktátor, és Ukrajna kezdte a háborút. Ciolacu kitért a válaszadás elől.

Azt mondta, nem hinné, hogy az Egyesült Államok elnökét érdekelné az ő véleménye. Megjegyezte, hogy Románia köztudottan folyamatosan támogatta Ukrajnát, viszont az ország biztonságát a NATO-tagság szavatolja, és időközben változott az Egyesült Államok külpolitikája. 

Az egészen más kérdés, hogy ehhez a változáshoz még nem alkalmazkodtunk, meglepett minket

– tette hozzá. 

Emil Hurezeanu külügyminiszter szerint a milliárdos Elon Musk által a közösségi oldalakon közzétett, Calin Georgescut támogató üzenetek egy másik ország belpolitikájába való beavatkozásnak tekinthetők. A román diplomácia vezetője ugyanakkor hozzátette: nem érzett semmiféle kifejezett nyomást amerikai tisztviselők részéről az ultranacionalista exjelölt javára. 

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke pár nappal ezelőtt azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy a koalícióban az utóbbi időben nem esett szó külpolitikai kérdésekről, márpedig Romániának el kell döntenie, milyen irányvonalat követ és milyen érvek alapján. Szerinte Románia jelenleg olyan tétován viselkedik, „mint akit fejbe vertek”.

Romániának pragmatikusnak kell lennie. Jelenleg, ahogy én látom, nem igazán rendelkezik kommunikációs csatornákkal a Trump-adminisztrációval. Ez nem maradhat így

– fogalmazott az erdélyi magyar politikus. Mint aláhúzta, az Egyesült Államok a saját érdekeit fogja előtérbe helyezni, és ha kivonják az amerikai katonákat az európai országokból – többek között Romániából is –, akkor még fontosabb lesz a keleti szárny európai megerősítése.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.