Ursula von der Leyen: Az EU készen áll az Egyesült Államokkal folytatandó erőteljes, de konstruktív párbeszédre

A globális kihívások és bizonytalanságok fényében az EU készen áll az Egyesült Államokkal folytatandó erőteljes, de konstruktív párbeszédre; felismerjük a kapcsolatainkban rejlő lehetséges kihívásokat is, és határozottan fogunk reagálni, ha tisztességtelenül vagy önkényesen támadnak meg minket – hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke hétfő esti sajtónyilatkozatában.

Forrás: MTI2025. 02. 04. 6:24
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/President of the European Commission Ursula von der Leyen speaks during a press conference along with the European Council president and Poland's prime minister during an informal European Union (EU) leaders’ retreat, at the Justus Lipsius building in Brussels on February 3, 2025. (Photo by JOHN THYS / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egynapos informális uniós csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen kifejtette: az Egyesült Államok új vezetése a hétvégén jelentős vámokat vetett ki Kanadára és Mexikóra, ami növeli az üzleti költségeket, károsítja a munkavállalókat és fogyasztókat, gazdasági zavarokat okoz és fokozza az inflációt.

Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk (balra), az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen (jobbra) és az Európai Tanács elnöke, Antonio Costa
Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk (balra), az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen (jobbra) és az Európai Tanács elnöke, Antonio Costa (Fotó: AFP)

Ebből nem sok jó származhat, ezért az EU prioritásként kezeli a produktív megbeszéléseket és a korai kötelezettségvállalást

– jelentette ki. 

Hangsúlyozta, hogy a transzatlanti partnerség továbbra is kiemelt jelentőségű a béke, biztonság és jólét szempontjából, ugyanakkor az EU elkötelezett marad többoldalú kötelezettségvállalásai mellett, például a fejlesztési segélyek és éghajlati célok terén. 

Tisztában vagyunk saját kihívásainkkal is, és felelősségünk, hogy megoldjuk azokat

– jelentette ki, hozzátéve hogy az EU versenyképessége továbbra is kiemelt prioritás marad. A bizottság elnöke szerint az EU védelmi ipari bázisának megerősítéséhez elengedhetetlen a kiadások növelése. Felhívta a figyelmet, hogy jelenleg az uniós átlag szerint a GDP 1,9 százalékát fordítják védelmi beruházásokra a tagállamok, azonban hosszú évek alulfinanszírozása után sürgős és jelentős befektetésekre van szükség. 

Az EU ehhez több állami forrás biztosítása mellett a stabilitási és növekedési paktum rugalmassági lehetőségeit is ki kívánja használni, illetve az Európai Beruházási Bankkal együttműködve a hitelezési gyakorlatok rugalmasabbá tételére törekszik, valamint fokozni kívánja a magánfinanszírozás bevonását – fejtette ki. 

Hozzátette, hogy az EU a védelmi koordináció erősítésére törekszik, valamint elő kívánja mozdítani a védelmi innovációt, különösen az ukrán iparral való együttműködés révén. Cél, hogy az uniós védelmi beruházások hozzájáruljanak a technológiai fejlődéshez és a munkahelyteremtéshez 

– hangsúlyozta. 

Donald Tusk lengyel kormányfő a lengyel EU-elnökséget képviselve elmondta: bár a csúcs nem zárult hivatalos következtetésekkel, az összes tagállam egyetértett abban, fel kell gyorsítani az Európa biztonságosabbá tételére irányuló munkát. Továbbá „nagyon konstruktívnak és bátorítónak” nevezte, hogy a tagállamok teljes szolidaritást vállalnak Ukrajnával és Dániával is. Dániával kapcsolatban Tusk úgy fogalmazott: 

Lengyelország jóval a GDP 4 százaléka felett költött védelemre, ami felhatalmazza arra, hogy nyíltan és hitelesen tárgyaljon az Atlanti-óceánon túli barátokkal arról, hogy bármely ország, különösen egy uniós tagállam területi integritása minden kétséget kizáróan olyasmi, amit az EU együttes erővel meg fog védeni.

A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy a brit miniszterelnök jelenléte a csúcson megerősíti az EU immáron napi szintű együttműködését az Egyesült Királysággal, annak érdekében, hogy mindkét fél számára minimalizálják a brexit negatív hatásait. 

A brexit óta nem volt olyan szoros kapcsolatunk az Egyesült Királysággal, mint most […] Nincs szó arról, hogy Egyesült Királyság visszatér az EU-ba, de mi elfogadjuk a status quót. Szeretnénk viszont minimalizálni a kilépés negatív hatásait

– emelte ki.

Borítókép: Ursula von der Leyen  (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.