Az egynapos informális uniós csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen kifejtette: az Egyesült Államok új vezetése a hétvégén jelentős vámokat vetett ki Kanadára és Mexikóra, ami növeli az üzleti költségeket, károsítja a munkavállalókat és fogyasztókat, gazdasági zavarokat okoz és fokozza az inflációt.
Ebből nem sok jó származhat, ezért az EU prioritásként kezeli a produktív megbeszéléseket és a korai kötelezettségvállalást
– jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy a transzatlanti partnerség továbbra is kiemelt jelentőségű a béke, biztonság és jólét szempontjából, ugyanakkor az EU elkötelezett marad többoldalú kötelezettségvállalásai mellett, például a fejlesztési segélyek és éghajlati célok terén.
Tisztában vagyunk saját kihívásainkkal is, és felelősségünk, hogy megoldjuk azokat
– jelentette ki, hozzátéve hogy az EU versenyképessége továbbra is kiemelt prioritás marad. A bizottság elnöke szerint az EU védelmi ipari bázisának megerősítéséhez elengedhetetlen a kiadások növelése. Felhívta a figyelmet, hogy jelenleg az uniós átlag szerint a GDP 1,9 százalékát fordítják védelmi beruházásokra a tagállamok, azonban hosszú évek alulfinanszírozása után sürgős és jelentős befektetésekre van szükség.
Az EU ehhez több állami forrás biztosítása mellett a stabilitási és növekedési paktum rugalmassági lehetőségeit is ki kívánja használni, illetve az Európai Beruházási Bankkal együttműködve a hitelezési gyakorlatok rugalmasabbá tételére törekszik, valamint fokozni kívánja a magánfinanszírozás bevonását – fejtette ki.
Hozzátette, hogy az EU a védelmi koordináció erősítésére törekszik, valamint elő kívánja mozdítani a védelmi innovációt, különösen az ukrán iparral való együttműködés révén. Cél, hogy az uniós védelmi beruházások hozzájáruljanak a technológiai fejlődéshez és a munkahelyteremtéshez
– hangsúlyozta.
Donald Tusk lengyel kormányfő a lengyel EU-elnökséget képviselve elmondta: bár a csúcs nem zárult hivatalos következtetésekkel, az összes tagállam egyetértett abban, fel kell gyorsítani az Európa biztonságosabbá tételére irányuló munkát. Továbbá „nagyon konstruktívnak és bátorítónak” nevezte, hogy a tagállamok teljes szolidaritást vállalnak Ukrajnával és Dániával is. Dániával kapcsolatban Tusk úgy fogalmazott:
Lengyelország jóval a GDP 4 százaléka felett költött védelemre, ami felhatalmazza arra, hogy nyíltan és hitelesen tárgyaljon az Atlanti-óceánon túli barátokkal arról, hogy bármely ország, különösen egy uniós tagállam területi integritása minden kétséget kizáróan olyasmi, amit az EU együttes erővel meg fog védeni.
A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy a brit miniszterelnök jelenléte a csúcson megerősíti az EU immáron napi szintű együttműködését az Egyesült Királysággal, annak érdekében, hogy mindkét fél számára minimalizálják a brexit negatív hatásait.
A brexit óta nem volt olyan szoros kapcsolatunk az Egyesült Királysággal, mint most […] Nincs szó arról, hogy Egyesült Királyság visszatér az EU-ba, de mi elfogadjuk a status quót. Szeretnénk viszont minimalizálni a kilépés negatív hatásait
– emelte ki.
Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)