A 2024 YR4 névre keresztelt űrsziklának nagyjából 2,3 százalék esélye van arra, hogy bolygónkba csapódjon – jelentették be a NASA tudósai.
![Városgyilkos aszteroida](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/n0_6I-I6nNcu6yjlFvf69V2EcmwGp_Oc0SWD4VrBZz4/fit/962/1024/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzFiOTUzYWY0Y2E0YzRkYzFiYTU0YjIzNDRkOTliZjhh.jpg)
Az aszteroidát a NASA földi becsapódásra figyelmeztető aszteroidariasztó rendszere 2024. december 27-én észlelte. A legfrissebb becslések szerint körülbelül 1:43-hoz az esélye annak, hogy 2032-ben becsapódik a bolygónkba.
A 2024 YR4 átmérője mindössze 55 méter, ami azt jelenti, hogy túl kicsi ahhoz, hogy a Földdel való ütközése esetén véget vessen az emberi civilizációnak. De egy nagyvárost eltörölhetne. A tudósok becslése szerint becsapódásakor mintegy 8 megatonna energiát szabadítana fel – ez több mint 500-szorosa a japán Hirosimát elpusztító atombomba energiájának – írta a LiveScience.com
Bár az aszteroida jelenleg távolodik tőlünk, a Föld a következő fél évszázadban többször is közel kerülhet az űrsziklához.
A következő oldalirányú közeledésére 2028 végén kerül sor, majd 2032 és 2074 között további hat közeli közeledés következik. Ezek közül a NASA szerint a legnagyobb eséllyel 2032. december 22-én fog becsapódni. Ahogy az aszteroida egyre közelebb kerül, a tudósok sokkal pontosabb képet kapnak a pályájáról és a Földbe való becsapódás valószínűségéről.
Mindezek a tényezők a 2024 YR4-et a Torino Impact Hazard Scale, a tudósok által az aszteroidák veszélyességi szintjének meghatározására használt rendszer 3-as szintjére helyezik. Az ilyen szintű objektumok esetében „a közvélemény és az állami tisztviselők figyelmét akkor érdemli ki, ha a találkozás kevesebb mint egy évtizedre van”. Az ebbe a kategóriába tartozó aszteroidák többségét azonban végül visszaminősítik a 0. szintre, ami azt jelenti, hogy „az ütközés valószínűsége nulla, vagy olyan alacsony, hogy gyakorlatilag nulla”.
Az ehhez hasonló veszélyek miatt a NASA és más űrügynökségek érdeklődnek az aszteroidák átirányítására szolgáló technikák kifejlesztése iránt. Az egyik ilyen Double Asteroid Redirection Test misszió.
A katasztrófát okozó aszteroidabecsapódás esélye általában nagyon kicsi, ennek ellenére a csillagászok szerint létfontosságú, hogy továbbra is figyelemmel kísérjék az érdekes objektumokat.
Bár a 2024 YR4 valószínűleg nem fog olyan tömeges kihalást kiváltani, mint az a dinoszauruszokat megölő űrszikla, amely 66 millió évvel ezelőtt csapódott a mai Mexikó területére, a csillagászok szoros figyelemmel fogják kísérni az aszteroidát, amint az visszatér bolygónk felé.
Borítókép: A Föld (Fotó: Science Photo Library via AFP/Mark Garlick/Tudományos Fényképtár)