A vírus eddig csak denevérekben volt kimutatható, most azonban először észak-amerikai cickányokban is. A henipavírusok családjába tartozó vírus rokonságban áll a Kínában már emberre is átterjedt Langya-vírussal. A Langya-vírus, és potenciálisan a Camp–Hill-vírus is, állati eredetű, és a fertőzött állatok testnedveivel való érintkezés, a szennyezett gyümölcsök fogyasztása vagy a fertőzött emberekkel való szoros érintkezés útján terjed.
A Langya-vírus tünetei közé tartozik a láz, a fáradtság és a köhögés, de általában nem halálos kimenetelű.
Fontos megjegyezni, hogy a Camp–Hill-vírus esetében jelenleg nincsenek bizonyítékok emberi fertőzésre. A vírus felfedezése azonban aggodalmat kelt a szakértőkben, hiszen a henipavírusok családjába tartozó nipah-vírus, amely főként Dél-Ázsiában fordul elő, agyi gyulladást okoz, és az esetek hetven százaléka halálos kimenetelű. Az ausztráliai Queensland Egyetem molekuláris virológusa, Rhys Perry, akinek a csapata fedezte fel a Camp–Hill-vírust Alabamában, kiemelte, hogy a henipavírusok globális elterjedése sokkal szélesebb körű lehet, mint korábban gondolták – írta az Independent.
David Dyjack amerikai egészségügyi szakértő aggodalmát fejezte ki a felfedezéssel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy egy mutáció révén a vírus átlépheti a fajok közötti határt, és emberről emberre is terjedhet, ezzel új világjárványt okozva.
A megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy a Camp–Hill-vírus súlyosan károsítja az állatok veséjét.
A Mainzi Egyetemi Klinikán dolgozó Bodo Plachter virológus szerint jelenleg nem egyértelmű, hogy a Camp–Hill-vírus milyen mértékben képes megfertőzni az embereket, és milyen következményekkel járna. A vírus jelenlétét cickányokban kimutatták, de további megfigyelésre van szükség ahhoz, hogy megértsük a vírus potenciális veszélyét az emberre nézve. Jelenleg nincsenek jelek arra, hogy emberek megfertőződtek volna. A tudós hangsúlyozza, hogy az állati eredetű vírusok által okozott pandémiák kockázata a jövőben valószínűleg nőni fog, az élőhelyek pusztulása, valamint az emberek és az állatok közötti fokozódó érintkezés miatt.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)