Starmer arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök nem sokkal korábban olyan diktátornak nevezte Zelenszkijt, aki választások nélkül van hatalmon, és a felmérések szerint nagyon alacsony a támogatottsága.
Truth Social nevű saját közösségi oldalán Trump azt írta, hogy Zelenszkij, a mérsékelt sikerű humorista rábeszélte az Egyesült Államokat, hogy 350 milliárd dollárt költsön egy olyan háborúra, amelyet nem lehet megnyerni, amelynek el sem kellett volna kezdődnie, és amelyet az Egyesült Államok és Trump nélkül az ukrán elnök sosem lesz képes rendezni.
A londoni kormányfői hivatal szóvivőjének szerda esti beszámolója szerint Starmer a telefonos megbeszélésen támogatásáról biztosította Zelenszkijt, mint Ukrajna demokratikusan megválasztott vezetőjét.
A brit miniszterelnök hangot adott annak az álláspontjának is, hogy tökéletesen észszerű döntés a választások felfüggesztése háborús időkben. Starmer kiemelte, hogy a második világháború idején Nagy-Britannia is így tett.
Az ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésben a brit kormányfő megerősítette, hogy támogatja az Egyesült Államok vezetésével kifejtett erőfeszítéseket egy olyan tartós béke elérésére, amely visszatartja Oroszországot bármilyen jövőbeni agressziótól.
Nem sokkal korábban Kemi Badenoch, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Konzervatív Párt vezetője és miniszterelnök-jelöltje az X közösségi portálon megjelent, ugyancsak Trump nyilatkozatára reagáló bejegyzésében úgy fogalmazott:
Volodimir Zelenszkij nem diktátor, hanem Ukrajna demokratikusan megválasztott vezetője, aki bátran szembeszállt a Vlagyimir Putyin orosz elnök által Ukrajna ellen törvénysértő módon indított invázióval.
Badenoch szerint a Konzervatív Párt az ő vezetésével mindig Ukrajna oldalán áll majd, ahogy ezt a korábbi konzervatív miniszterelnökök hivatali idejében is tette.
A tory vezető szerint ugyanakkor Trumpnak igaza van abban, hogy Európának is latba kell vetnie befolyását, és ez Nagy-Britanniára is vonatkozik.
Kemi Badenoch közölte, hogy támogatja Keir Starmer miniszterelnököt abban, hogy Nagy-Britannia a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékára növelje védelmi kiadásait.
A konzervatív vezető szerint ezt a kiadási célt valójában abszolút minimumként kell kijelölni.
Donald Trump a minap felszólította a NATO-tagállamokat arra, hogy hazai össztermékük öt százalékát költsék védelmi kiadásokra a szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő kétszázalékos minimum helyett.
London egyelőre ennek a felére vállalt távlati kötelezettséget: Keir Starmer többször hangoztatott hivatalos álláspontja szerint a brit kormány kijelöli majd azt az utat, amely elvezet a GDP 2,5 százalékának megfelelő védelmi költségvetés eléréséhez.
Borítókép: Keir Starmer miniszterelnök (AFP)