Francia–brit misszió indul Ukrajnába

A „hajlandók koalíciójának” párizsi találkozóján Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy francia–brit misszió érkezik Ukrajnába az esetleges békemegállapodás utáni szövetségesi bevetés előkészítésére. A jelen lévő vezetők egyértelműen elutasították az Oroszország elleni szankciók feloldását. Macron reményét fejezte ki, hogy Kína aktívan hozzájárulhat a békéhez, míg Keir Starmer brit miniszterelnök példátlan európai összefogásról beszélt. Volodimir Zelenszkij szerint Moszkva nem törekszik békére, miközben Ukrajna visszautasította az orosz vádakat az orosz és krími energetikai létesítmények elleni támadásokkal kapcsolatban.

Forrás: Le Figaro2025. 03. 27. 16:48
Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Párizsban mintegy harminc ország részvételével zajlott az a nemzetközi csúcstalálkozó, amelynek célja, hogy Ukrajna támogatói véglegesítsék a Kijevnek nyújtandó biztonsági garanciákat egy Oroszországgal kötendő jövőbeli békemegállapodás esetére. A „hajlandók koalíciójának” találkozóját követően Emmanuel Macron elnök kijelentette, hogy egy francia–brit misszió fog utazni Ukrajnába pár napon belül, hogy előkészítsék a szövetséges országok erőinek esetleges bevetését egy potenciális békemegállapodás után. A francia elnök azt is felfedte, hogy Ukrajna szövetségesei egyhangúlag egyetértettek abban, hogy a Moszkva elleni szankciókat nem szabad feloldani.

Olaf Scholz német kancellár úgy nyilatkozott, hogy az Oroszország elleni szankciók feloldása ebben a szakaszban súlyos hiba lenne. 

Nincs értelme megszüntetni a szankciókat mindaddig, amíg a béke ténylegesen meg nem születik

– magyarázta Olaf Scholz, majd hozzátette: 

Sajnos ettől még messze vagyunk.

A francia államfő a kínai elnök szerepére is kitért nyilatkozatában. Emmanuel Macron azt mondta, reméli, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon aktív szerepet játszhat a béke előmozdításában. 

Tekintettel az Oroszországgal folytatott párbeszéd minőségére, a néhány hónappal ezelőtt Brazíliával folytatott békekezdeményezésre, remélem, hogy Hszi Csin-ping elnök nagyon aktív szerepet tud játszani e szilárd és tartós béke megteremtésében

– mondta a francia elnök a  csúcstalálkozó után, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében.

Keir Starmer brit miniszterelnök a csúcstalálkozó után úgy nyilatkozott, hogy Európában évtizedek óta nem látott mértékű mozgósítás megy végbe az ukrajnai béke érdekében. 

Harminc országot gyűjtöttünk össze, amelyek ma reggel nyíltan kimondták, hogy nagyon régóta nem látták ilyen erősnek Európát, és ezalatt Európát értem, nem az Európán belüli intézményeket

– jelentette ki a brit vezető a sajtótájékoztató során. 

A csúcstalálkozón Volodimir Zelenszkij ukrán elnök személyesen jelen volt, valamint kijelentette, hogy véleménye szerint Oroszország nem akar semmilyen békét. Továbbá a csúcstalálkozó napján az ukrán hadsereg visszautasította az orosz vádakat az oroszországi és a krími energetikai létesítmények elleni csapásokkal kapcsolatban, amelyek az utóbbi napokban történtek. Moszkva szerint ezzel megsértették az ilyen infrastruktúrákra korlátozódó fegyverszünetről szóló megállapodásukat. 

Borítókép: Emmanuel Macron (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.