Megingott a lengyel–amerikai szövetség?

Egykor Lengyelország szoros kapcsolatokat ápolt az Egyesült Államokkal, manapság azonban Donald Tusk lengyel miniszterelnök és tárcavezetői nemcsak Oroszországgal, hanem az amerikai vezetéssel is konfrontálódnak.

Forrás: Világgazdaság2025. 03. 14. 13:23
Donald Tusk lengyel miniszterelnök részt vesz a rendkívüli uniós vezetői találkozón Fotó: Nicolas Economou Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napokban Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter nyilvános szóváltásba keveredett Elon Muskkal a közösségi médiában, miután Musk Donald Trump amerikai elnök támogatója egy, az Ukrajna számára fontos Starlink rendszerekről szóló vita során kis embernek nevezte Sikorskit, írta a Világgazdaság.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter is arra emlékeztette Lengyelországot, hogy az Egyesült Államok nélkül Oroszország már a határainál lenne. Eközben Trump új varsói nagykövete, Tom Rose figyelmeztette a lengyel kormányt: ha bevezetik a tervezett adót az amerikai techvállalatokra, annak súlyos következményei lesznek.

 

Politikai csatározások és belső feszültségek

Donald Tusk, az Európai Tanács korábbi elnöke már Trump első elnöki ciklusában is feszült viszonyban állt az amerikai kormánnyal. Sikorski felesége pedig Anne Applebaum, az egyik legismertebb Trump-kritikus újságíró és író.

A lengyel miniszterelnök bár időnként igyekszik csillapítani a feszültségeket, és önmérsékletre intette minisztereit, de a Jog és Igazságosság Párt szerint a diplomáciai botrányok Tusk hibái miatt vannak. 

Az ellenzék álláspontja szerint a jelenlegi kormány veszélyezteti Lengyelország stratégiai kapcsolatát az Egyesült Államokkal, különösen az elnökválasztás közeledtével.

 

Gazdasági és katonai érdekek

Lengyelország az egyik legnagyobb védelmi költségvetéssel rendelkezik Európában, amely meghaladja a GDP öt százalékát. Ennek jelentős része amerikai fegyvervásárlásokra megy el. Jelenleg körülbelül tízezer amerikai katona állomásozik az országban, és egy Westinghouse vezette konzorcium építi Lengyelország első atomerőművét.

Amerikai katonák vezetik az M1A2 SEP V3 Abramsot a lengyel fegyveres erők napján rendezett katonai parádén Varsóban, 2024. augusztus 15-én. Fotó: NurPhoto/AFP/ Beata Zawrzel

A Trump-adminisztráció és az Európai Unió közötti növekvő feszültség azonban kihívások elé állítja a lengyel kormányt.

 

Merre tovább?

Lengyelországnak egyre nehezebb a geopolitikai egyensúlyozás, bár Donald Tusk eddig igyekezett elkerülni a nyílt konfliktust Trump kormányával, de a helyzet bonyolultabbá válik. A közelgő lengyel elnökválasztás pedig még inkább felerősítheti a belső politikai vitákat az amerikai kapcsolatok jövőjéről.

 

Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök a rendkívüli uniós vezetői találkozón (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.