Véleményt mondtak a németek Merz terveiről

A CDU/CSU és az SPD között zajló koalíciós tárgyalások sok vitát váltanak ki. Egy új felmérésből kiderül, hogyan is vélekedik a lakosság a legfontosabb politikai tervekről.

Forrás: Focus2025. 03. 14. 11:18
Friedrich Merz, a CDU/CSU parlamenti frakcióvezetője és a CDU szövetségi elnöke elhagyja a parlamenti pulpitust Fotó: Michael Kappeler Forrás: dpa Picture-Alliance /AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CDU/CSU és az SPD között zajló felderítő tárgyalások eredményei vegyes reakciókat váltottak ki Németországban. A Civey által a Focus online számára készített friss felmérés betekintést nyújt a lakosság hangulatába a legfontosabb politikai tervekkel kapcsolatban.

Friedrich Merz (b), a CDU szövetségi elnöke és Lars Klingbeil, az SPD parlamenti képviselőcsoportja és szövetségi elnöke elhagyja a termet a pénzügyi csomagról szóló tárgyalások után. Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Carsten Koall

 

A többség elégedetlen a tárgyalások eredményeivel

A felmérés szerint egyértelmű az elégedetlenség azzal kapcsolatban, amit Friedrich Merz, a CDU vezetője a potenciális koalíciós partnerrel tervez. 
Majdnem minden második válaszadó (46 százalék) azt mondta, hogy nem elégedett a koalíciós tárgyalásokon elért megállapodásokkal. A fiatalabbak és a munkavállalók különösen szkeptikusak.

Nem meglepő módon a CDU/CSU és az SPD támogatói inkább pozitívan ítélik meg pártjuk eredményeit (53, illetve 55 százalék), míg az AfD támogatói különösen kritikusak, mindössze két százalékuk támogatja a terveket. 

 

Jóléti állam: a polgárok kemény reformokat akarnak

A feltáró tárgyalásokon alig esett szó megszorításokról; a költségmegtakarítást lehetővé tevő reformokat nagyrészt figyelmen kívül hagyták. Ezt több oldalról is masszívan bírálták, mind a CDU/CSU politikusai, mind a Zöldek és az FDP. A politikusok ebben tévednek, tízből csaknem hat válaszadó támogatja a változást, még akkor is, ha ez a juttatások csökkentésével jár.

 

Adósságfék: a többség támogatja a lazítást

A koalíciós tárgyalások egyik legvitatottabb témája a védelmi kiadásokra vonatkozó adósságfék esetleges enyhítése volt. A felmérés szerint tízből hat válaszadó támogatta ezt. Különösen a fiatalok és a 65 év feletti idősek támogatták ezt az intézkedést. 

A CDU/CSU, valamint az SPD és a Zöldek támogatói körében a támogatottság nyolcvan százalék körüli. A baloldali BSW és a jobboldali AfD támogatói egyértelműen ellenzik a projektet. 

 

Szoros igen az infrastrukturális célú különalap mellett

A tárgyalások másik központi témája egy ötszázmilliárd eurós speciális alap létrehozása az infrastrukturális beruházások számára. A vélemény itt már valamivel kevésbé egyértelmű, de 56 százalékos többséggel támogatják a CDU/CSU és az SPD terveit, és támogatják egy ilyen alap bevezetését. A kritikusok általában itt is a fiatalabb generációk, akik elsősorban az adósságok kifizetéséért lennének később felelősek. 

Nem meglepő, hogy a terv különösen népszerű az SPD támogatói körében: közel 85 százalékuk támogatja, hogy több adósságot vegyenek fel az iskolákra vagy az utakra. 

 

Tisztázatlanok a gazdasággal kapcsolatos várakozások

A felmérés egyik figyelemre méltó eredménye, hogy sok válaszadó bizonytalan a várható koalíció politikájának gazdasági hatásait illetően. A válaszadók mintegy 23 százaléka mondta, hogy nem tudja biztosan megmondani, hogy a tervezett intézkedések erősítenék vagy gyengítenék-e a német gazdaságot, 43 százalékuk pedig nem hiszi, hogy erősítenék vagy gyengítenék. A legoptimistábbak a 65 év felettiek, a köztisztviselők, valamint a CDU/CSU és az SPD támogatói voltak.

Janina Mütze, a Civey közvéleménykutató intézet társalapítója. Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Christophe Gateau

Janina Mütze, a felmérést végző Civey ügyvezető igazgatója így összegzett:

A többség támogatja a tervezett infrastrukturális és védelmi kiadásokat. Ehhez azonban egyértelmű elvárások kapcsolódnak államunk cselekvőképességével, hazánk védelmi képességével és gazdaságunk jövőjével kapcsolatban. A leendő kormány számára tehát nem a milliárdos új kiadásokról való megállapodás lesz az igazi próbatétel, hanem az, hogy ez a polgárok szempontjából hamarosan kézzelfogható javulást eredményez-e.

 

Borítókép: Friedrich Merz, a CDU/CSU parlamenti frakcióvezetője és a CDU szövetségi elnöke elhagyja a parlamenti pulpitust (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.