Szánthó Miklós: Brüsszel egy hollywoodi nyáltengerré változott, amit taláros nyúlbélák irányítanak

Oroszországnak és Ukrajnának is kedvező megállapodás született Rijádban – értékelt az Alapjogokért Központ főigazgatója. Szánthó Miklós szerint az Egyesült Államok békét akar, úgy tűnik, erre már Moszkva és Kijev is hajlik, csak Brüsszel akar megfontolás nélkül háborúzni.

2025. 03. 27. 12:08
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója Fotó: Middle East Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elért megállapodás legfontosabb pontja kiterjeszti az energetikai infrastruktúrára vonatkozó, korábban elért tűzszünetet a Fekete-tenger térségére. Ez segít helyreállítani Oroszország hozzáférését a mezőgazdasági és műtrágyaexport világpiacához, csökkenti a tengeri biztosítási költségeket, és javítja a kikötőkhöz és a fizetési rendszerekhez való hozzáférést – írta a rijádi amerikai–orosz, illetve amerikai–ukrán tárgyalásokról, valamint a részleges fegyverszünetről a közösségi médiában Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója.

A megállapodás Ukrajna számára is kedvező. Egyrészt a fekete-tengeri kereskedelem nekik is jelentős bevételi forrás, másrészt a rijádi protokoll további garanciákat jelent a súlyosan megrongált ukrán energetikai infrastruktúra védelmében. Zelenszkijnek persze egyrészt érthető a Moszkvával szembeni bizalmatlansága, ám súlyosabb fejtörést jelent, hogy egy átfogó tűzszünet után a következő lépésként választásokat kellene kiírni Ukrajnában

– emelte ki.

A megállapodás ráadásul elképzelhetetlen egyes, Oroszországgal szembeni amerikai szankciók feloldása nélkül. Ha ezen a téren az EU nem kapcsol időben, a szankciós politika fenntartása további versenyhátrányt jelenthet kontinensünknek az USA-val és Kínával szemben – figyelmeztetett Szánthó Miklós.

Viszont Brüsszelnek továbbra sem biztosítanak széket a tárgyalóasztalnál, hiszen Moszkva és Washington egyaránt arra számítanak, hogy az EU szabotálná a tárgyalásokat

– tette hozzá.

A probléma forrása tehát, hogy az elmúlt években nyújtott, szélsőségesen ideologikus és érzelemvezérelt „teljesítményével” a még most is a háború finanszírozása mellett kardoskodó EU gazdasági és katonai értelemben végzetesen meggyengítette önmagát, és diplomáciai szempontból sarokba szorult, elszigetelődött a globális többségtől, amelynek érdekei egyértelműen a háború végét kívánják – foglalta össze az Alapjogokért Központ főigazgatója.

Ezzel szemben Magyarország végig a béke fontossága mellett állt ki, szembemenve nemcsak a háborúpárti brüsszeli fősodorral, de annak hazai baloldali leágazásával is

– hangsúlyozta. 

A békepárti álláspont a nyugati világban számszerűségében még mindig kisebbségben, azonban az USA méretei miatt arányaiban viszont már többségben lévő álláspont – az USA békét akar, úgy tűnik, erre már Moszkva és Kijev is hajlik, csak Brüsszel akar megfontolás nélkül háborúzni. Megint kiderül, hogy Magyarországnak nem igaza volt, hanem igaza lesz – zárta bejegyzését Szánthó Miklós.

Borítókép: Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója (Fotó: Middle East Images/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.