Az Egyesült Államok döntése, hogy felfüggeszti Ukrajna számára nyújtott hírszerzési támogatását, mély aggodalmat keltett a háborúpárti országokban. Az ukrán hadsereg eddig nagymértékben támaszkodott az amerikai hírszerzésre, beleértve a műholdas felvételeket, a hírszerzést és a célpontok kijelölésében nyújtott támogatást. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök emiatt nyugat-európai szövetségeseitől kért segítséget.

Fotó: AFP
Zelenszkij segítséget kért az európai elittől, de nem kapott
A NATO hírszerzési erői, különösen az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, próbálják pótolni a kiesett információkat, de szakértők szerint ezek az országok nem rendelkeznek az Egyesült Államok hírszerzési infrastruktúrájának méretével és technológiai fejlettségével.
Nem vagyok biztos abban, hogy az európai országok valóban képesek lesznek áthidalni ezt a szakadékot
– mondta egy névtelenül nyilatkozó európai tisztviselő a Politicónak. Az Egyesült Államok hírszerzése 18 különböző ügynökséget foglal magában, amelyek sokkal fejlettebb műholdas és elemző rendszerekkel dolgoznak, mint európai társaik.
A hírszerzési támogatás felfüggesztése különösen fájó Ukrajnának, amely naponta szembesül orosz rakéta- és dróntámadásokkal. Ukrajna eddig jelentős segítséget kapott az amerikai műholdas megfigyelőrendszerektől, amelyek képesek voltak előre jelezni az orosz csapatmozgásokat és rakétaindításokat.
Mostanra azonban az ukrán hadsereg „félvakon” harcol, mivel nélkülöznie kell a kulcsfontosságú amerikai információkat.
A döntés után azonnal találgatások indultak arról, hogy pontosan milyen mértékben szűnik meg a hírszerzési együttműködés. Egy NATO-tisztviselő szerint a lépés egyelőre ideiglenes, és Trump azt várja, hogy előrelépés történjen az orosz–ukrán béketárgyalásokban. Azonban a brit Daily Mail arról számolt be, hogy az Egyesült Államok utasította az Egyesült Királyságot is, hogy hagyjon fel az amerikai hírszerzési adatok megosztásával Ukrajnával. Bár a brit kormány ezt hivatalosan nem erősítette meg, az eset rávilágít arra, hogy az európai szövetségesek is nyomás alatt állnak.
Franciaország segítene Kijevnek, azonban ez nem lesz elég
Franciaország ugyanakkor bejelentette, hogy saját hírszerzési adatait továbbra is megosztja Kijevvel.
Franciaország hírszerzése független, és folytatni fogjuk az együttműködést Ukrajnával
– jelentette ki Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter, azonban részleteket nem közölt arról, milyen típusú információkat osztanak meg.
A hírszerzési támogatás felfüggesztésének egyik legsúlyosabb következménye az lehet, hogy Ukrajna elveszíti azt a képességét, hogy előre figyelmeztetést kapjon az orosz rakétaindításokról. Egy ukrán elemző szerint „a ballisztikus rakéták elleni védelemben minden másodperc számít”, és megfelelő műholdas hírszerzés nélkül sokkal nehezebb időben reagálni a támadásokra.
Emlékezetes, hogy a kudarcos kimenetelű washingtoni találkozó során Donald Trump amerikai elnök közölte Volodimir Zelenszkij elnökkel, hogy az amerikai támogatás nélkül Ukrajna nem tudná folytatni a háborút, amely kijelentést az ukrán elnök szemmel láthatóan nem vett komolyan. Most azonban úgy tűnik, hogy Donald Trumpnak igaza volt, és az ukrán hadsereg valóban képtelen harcolni Washington támogatása, többek között az Egyesült Államok műholdjai és radarjai nélkül.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és szövetségesei Londonban 2025. március 2-án (Fotó: AFP)