A CDU főtitkára, Carsten Linnemann a Bildnek nyilatkozva kijelentette:
A felmérés eredményei keserűek. Megmutatják, hogy nem elég egy jó koalíciós szerződés – valódi tettekre van szükség. Nem lehet folytatni a régi módon.
Szerinte a választók egyértelmű politikai fordulatot várnak a kormánytól – írja a Junge Freiheit.

A CSU főtitkára, Martin Huber ezzel szemben a nemzetközi politikát tette felelőssé, amikor az AfD növekvő népszerűségéről kérdezték:
Trump a vámjaival gazdasági válságba sodorja a világot, az AfD pedig hűséges hozzá. Aki az AfD-re szavaz, Trumpra és Putyinra szavaz.
Dorothea Bär, a CSU politikusa szerint ha a CDU/CSU kormányra kerül, a közvélemény-kutatások eredményei is javulni fognak. Christoph de Vries kereszténydemokrata parlamenti képviselő szerint az emberek világos irányváltást választottak:
Egy valódi menekültpolitikai fordulat, a teljesítményre és növekedésre épülő gazdaságpolitika, valamint az állam modernizációja elengedhetetlen. Három és fél évnyi káosz után az emberek elvárásai jogosak.
Hozzátette, hogy biztos benne: Friedrich Merz, amennyiben kancellár lesz, be fogja váltani a hozzá fűzött reményeket.

A baloldal is önvizsgálatra kényszerült
Az AfD magas támogatottsága az SPD-t is elgondolkodtatta. A szociáldemokrata pártelnök, Saskia Esken – akit kormányzati pozícióra is esélyesnek tartanak – úgy fogalmazott:
Az AfD visszaszorításához most tettek kellenek. Olyan koalíciós megállapodásra van szükség, amely reálisan megvalósítható célokat tűz ki.

Az AfD ünnepel
Az AfD társelnöke, Alice Weidel az X-en így fogalmazott:
Az emberek nem akarnak több baloldali kormányt, ahol a CDU/CSU a Zöldek és az SPD politikáját követi.
A jobboldali párt politikusa, Leif-Erik Holm szerint a CDU visszaeséséért Friedrich Merz a felelős:
Teljes meghátrálása az SPD előtt csak azt mutatja, hogy Merznek nem a reformok a fontosak, hanem a kancellári szék
– fogalmazott.