Az áramszünet miatt eluralkodott a káosz

Spanyolország, Portugália és Franciaország egyes régióiban többórás áramkimaradás volt, amely komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben és az üzleti életben. A kormányzatok gyorsan reagáltak a helyzetre, és megkezdődött a helyreállítás. Az áramszünet miatt elképesztő helyzetek alakultak ki.

2025. 04. 29. 6:21
Óriási problémákat okozott az embereknek az áramszünet (Fotó: AFP)
Óriási problémákat okozott az embereknek az áramszünet (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn váratlan és kiterjedt áramszünet sújtotta Spanyolországot és Portugáliát, amely milliók életét nehezítette meg és jelentős fennakadásokat okozott a két ország működésében. Az Ibériai-félsziget történetének egyik legsúlyosabb áramkimaradása során tízezrek rekedtek a vonatokon, milliók maradtak telefonos és internetes kapcsolat nélkül, valamint az ATM-ek sem működtek.

MADRID, SPAIN - APRIL 28: People wait in front of the Atocha train station for services to return to normal as a widespread power outage strikes Spain and Portugal around midday in Madrid, Spain on April 28, 2025. Amid a massive blackout, Spain’s Prime Minister Pedro Sanchez on Monday announced a state of emergency in the regions of Madrid, Andalusia, and Extremadura. Transportation has been severely disrupted and many areas in Spain have endured nearly nine hours without power. Burak Akbulut / Anadolu (Photo by BURAK AKBULUT / ANADOLU / Anadolu via AFP)
Az áramszünet miatt leállt a közlekedés is (Fotó: AFP)

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a nemzet előtt tartott beszédében elmondta: 

Soha nem tapasztaltunk még ilyen teljes rendszerösszeomlást.

A kormányfő kifejtette, hogy hétfőn 12.33-kor Spanyolország energiahálózata öt másodperc alatt elvesztette a nemzeti kereslet 60 százalékát, azaz 15 gigawattot.

Az áramkimaradás okát még vizsgálják a hatóságok. 

Teresa Ribera, az Európai Bizottság alelnöke Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva kijelentette: 

Ez az egyik legsúlyosabb eset, amit Európában az utóbbi időben feljegyeztek.

A portugál Nemzeti Kiberbiztonsági Központ közleménye szerint nincs jele annak, hogy kibertámadás okozta volna a problémát.

Az áramszünet déltájban kezdődött, és hamar megbénította Madrid és Lisszabon életét. 

A forgalom összeomlott, a metróközlekedés leállt, az irodák bezártak. Spanyolországban mintegy 35 ezer embert kellett evakuálni több mint száz vonatról, amelyek a sínek között rekedtek. 

Már majdnem három órája próbálok valakit találni, aki elvisz a repülőtérre, mert ma érkezett meg a családom, és nem tudok velük beszélni

– nyilatkozta az Associated Pressnek Jessica Fernández. 

Az áramszünet megbénította az életet

A kórházak és más létfontosságú szolgáltatások generátorokra váltottak, a benzinkutak leálltak. A legtöbb mobilhálózaton nem lehetett hívásokat kezdeményezni. Az emberek elemmel működő rádiók után kutattak.

Sánchez miniszterelnök bejelentette, hogy a hadsereg generátorokat és egyéb eszközöket fog kiosztani a leginkább érintett területeken. Portugália miniszterelnöke, Luís Montenegro többször is egyeztetett spanyol kollégájával, és azt várta, hogy a nap végére helyreáll az áramellátás.

Az áramszünet Spanyolország és Portugália összesen mintegy 60 millió lakosát érintette. A spanyol szigetek és észak-afrikai területek nem voltak érintettek a problémában.

A repülőterek tartalék rendszerekre váltva működtek, de sok járat késett. A madridi és barcelonai repteret üzemeltető Aena tájékoztatása szerint az összes spanyol repülőtéren fennakadások voltak.

Az áramkimaradás váratlanul érte az embereket, és sokaknak okozott nehézséget. 

Fogalmam sincs, hogyan jutok haza

– mondta Ivette Corona barcelonai lakos, miközben azt figyelte, ahogy egy túlzsúfolt busz csak néhány utast tud felvenni.

Bár a helyzet sokakat megviselt, néhányan igyekeztek a pozitív oldalát nézni az eseményeknek. 

Szerencsések vagyunk. Voltak, akik beszorultak a metróba. De van egy jó oldala is: többet beszélgetünk egymással

 – mondta Monste Cortés barcelonai lakos.

Az áramszünet nyomán a kapcsolattartás is nehézzé vált. 

Még a főnökömet sem tudom felhívni, mert semmi sem működik

– panaszkodott Helen Osorio, egy barcelonai boltban dolgozó eladó.

Terrassa ipari városban a generátorokat árusító üzletek hamar kifogytak a készletből. Portugáliában a rendőrség több járőrt vezényelt szolgálatba, hogy kezelni tudják a megnövekedett segélyhívásokat, ebbe beleértve a liftbe szorult emberekét is.

Lisszabonban a metrókocsik kiürítése is szükségessé vált, a bíróságok és az ATM-ek is leálltak.

Spanyolországban hamar megkezdődött az áramellátás visszaállítása. Sánchez miniszterelnök elmondta, hogy Marokkóból és Franciaországból vontak be többletenergiát a déli és északi területek ellátására. Emellett a vízierőművek és a kombinált ciklusú hőerőművek termelését is növelték.

Spanyolországban kedd hajnalra a rendszer több mint 92 százaléka helyreállt, és a kormányfő ígérete szerint az ország 48 millió lakosának még aznap visszakapcsolják az áramot.

Ez a második komoly európai áramkimaradás volt kevesebb mint hat héten belül. 

Borítókép: Óriási problémákat okozott az embereknek az áramszünet (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.