Hétfőn váratlan és kiterjedt áramszünet sújtotta Spanyolországot és Portugáliát, amely milliók életét nehezítette meg és jelentős fennakadásokat okozott a két ország működésében. Az Ibériai-félsziget történetének egyik legsúlyosabb áramkimaradása során tízezrek rekedtek a vonatokon, milliók maradtak telefonos és internetes kapcsolat nélkül, valamint az ATM-ek sem működtek.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a nemzet előtt tartott beszédében elmondta:
Soha nem tapasztaltunk még ilyen teljes rendszerösszeomlást.
A kormányfő kifejtette, hogy hétfőn 12.33-kor Spanyolország energiahálózata öt másodperc alatt elvesztette a nemzeti kereslet 60 százalékát, azaz 15 gigawattot.
Az áramkimaradás okát még vizsgálják a hatóságok.
Teresa Ribera, az Európai Bizottság alelnöke Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva kijelentette:
Ez az egyik legsúlyosabb eset, amit Európában az utóbbi időben feljegyeztek.
A portugál Nemzeti Kiberbiztonsági Központ közleménye szerint nincs jele annak, hogy kibertámadás okozta volna a problémát.
Az áramszünet déltájban kezdődött, és hamar megbénította Madrid és Lisszabon életét.
A forgalom összeomlott, a metróközlekedés leállt, az irodák bezártak. Spanyolországban mintegy 35 ezer embert kellett evakuálni több mint száz vonatról, amelyek a sínek között rekedtek.
Már majdnem három órája próbálok valakit találni, aki elvisz a repülőtérre, mert ma érkezett meg a családom, és nem tudok velük beszélni
– nyilatkozta az Associated Pressnek Jessica Fernández.
Az áramszünet megbénította az életet
A kórházak és más létfontosságú szolgáltatások generátorokra váltottak, a benzinkutak leálltak. A legtöbb mobilhálózaton nem lehetett hívásokat kezdeményezni. Az emberek elemmel működő rádiók után kutattak.
Sánchez miniszterelnök bejelentette, hogy a hadsereg generátorokat és egyéb eszközöket fog kiosztani a leginkább érintett területeken. Portugália miniszterelnöke, Luís Montenegro többször is egyeztetett spanyol kollégájával, és azt várta, hogy a nap végére helyreáll az áramellátás.
Az áramszünet Spanyolország és Portugália összesen mintegy 60 millió lakosát érintette. A spanyol szigetek és észak-afrikai területek nem voltak érintettek a problémában.
A repülőterek tartalék rendszerekre váltva működtek, de sok járat késett. A madridi és barcelonai repteret üzemeltető Aena tájékoztatása szerint az összes spanyol repülőtéren fennakadások voltak.