Brüsszel Ukrajna uniós tagságával hatalmas károkat okozna

Amíg Brüsszel a háborúban álló Ukrajnát soron kívül és idő előtt felvenné az Európai Unióba, Szerbia már másfél évtizede arra vár, hogy bekövetkezzen az integráció. A balkáni ország tagsága mellett áll Magyarország is. Vajon mit üzen a balkáni államoknak, hogy miközben Brüsszel őket csuklóztatja, Kijevet tárt karokkal várják? A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint az EU kettős mércét alkalmaz.

2025. 04. 02. 9:13
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke (Fotó: AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baráth Gábor Gergely történész a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában komoly aggályokat fogalmazott meg Ukrajna esetleges EU-csatlakozásával kapcsolatban. A szakértő rámutatott, hogy az ukrán állam jelenleg nem felel meg az alapvető feltételeknek, Brüsszel ezt azonban figyelmen kívül hagyja.

Brüsszel az Unióba erőltetné a háborúba álló Ukrajnát (Fotó: AFP)
Brüsszel az unióba erőltetné a háborúban álló Ukrajnát (Fotó: AFP)

Ukrajna háborúban áll, ráadásul nem tudjuk, hogy hol húzódik a határa. Jelen pillanatban Ukrajna a legalapvetőbb feltételeknek nem felel meg, azok pedig a koppenhágai kritériumok, amelyeket az EU 1993-ban állított fel

– nyilatkozta Baráth.

A történész kiemelte, hogy a koppenhágai kritériumok része a jogállamiság, valamint az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartása. 

Nap mint nap látjuk, hogyan zajlik a mozgósítás, illetve évek óta páros lábbal tiporják a magyar közösség jogait

 – tette hozzá.

Brüsszel számára csak Ukrajna és a háború a fontos

Baráth felhívta a figyelmet az ukrán mezőgazdaság problémáira is: „Az ukrán gazdák olyan vegyszereket használnak, amelyek az EU-ban be vannak tiltva, ott a GMO nincs tiltva, ebből kifolyólag nagy mennyiségű ismeretlen minőségű és eredetű gabona lepné el az uniós piacot.”

Hozzátette: – Fontos kérdés a kohéziós források felhasználása, Ukrajna újjáépítése is, amit a jelek szerint az EU finanszírozna.

A szakértő szerint Brüsszel ugyanakkor kettős mércét alkalmaz a Nyugat-Balkán államaival szemben. 

Szerbia 2012-ben kapta meg a tagjelölti státuszt, és még mindig nem látni a csatlakozási folyamat végét. Az elmúlt 13 évben, de mondhatni az elmúlt 25 évben Szerbia nagyon sok reformot hajtott végre, komoly változásokon esett át

 – mutatott rá.

Baráth Gábor Gergely hangsúlyozta: – Ennek ellenére az EU részéről az elmúlt időszakban bővítési szkepticizmus érezhető. 

Ezzel szemben Ukrajnát gyorsított eljárásban szeretné felvenni, ami a balkáni országoknak negatív üzenet.

Ez érezhető és látható a közvélemény-kutatásokban, hogy folyamatosan csökken az EU támogatottsága a szerbiai polgárok körében.

Magyarország Szerbia mellett áll

Baráth kiemelte Magyarország szerepét a folyamatban. Mint mondta: – Az uniós tagállamok közül egyedül Magyarország az, amely teljes mellszélességgel támogatja Szerbia és a Nyugat-Balkán csatlakozási folyamatát. Magyarország támogatása különösen fontos, mivel a két ország között a viszonyok történelmi maximumon vannak, minden téren.

A történész szerint az EU érdeke, hogy a nyugat-balkáni államok minél előbb csatlakozzanak, és Magyarország támogatása bizonyítja, hogy a két ország számíthat egymásra.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.