A ChatGPT feszültséget kelt Brüsszelben

Az Európai Parlament egyre élesebb kritikával illeti az Európai Bizottságot, amiért a testület lassan és gyakran gyenge minőségben válaszol a képviselők írásbeli kérdéseire. Egyes jelzések szerint a válaszok mögött valójában a ChatGPT állhat.

Forrás: Politico2025. 04. 02. 10:11
Roberta Metsola
Roberta Metsola Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola kérdőre vonta az Európai Bizottságot (EB), amiért a képviselők szerint a testület a ChatGPT segítségével válaszol az írásbeli kérdésekre. A politikai vezetők zárt ajtók mögött zajló ülésén két jelenlévő szerint Metsola példákat is be fog gyűjteni, amelyeket a bizottság elé terjeszt.

Vitát gerjeszt a ChatGPT az Európai Parlamentben.
Vitát gerjeszt a ChatGPT az Európai Parlamentben. Fotó: AFP

A ChatGPT használata feszültséget szít

A vita középpontjában az a feltételezés áll, hogy a bizottság egy, a ChatGPT-n alapuló belső rendszert – GPT@EC néven – használ a munkatársai támogatására, és ez az eszköz akár válaszokat is generálhat a parlamenti kérdésekre. Bár a hivatalos álláspont szerint a mesterséges intelligencia által generált szöveg nem jelenhet meg nyilvános dokumentumban, sokan kétségbe vonják ennek betartását.

A Renew-csoport elnöke, Valérie Hayer panaszkodott a bizottság válaszainak minőségére és lassúságára, mire Metsola a két forrás szerint azt ígérte, hogy lépéseket fog tenni. 

Az EB szóvivője általánosságban csak annyit mondott: 

a válaszok minősége és időszerűsége régóta fennálló probléma.

Az EB egyébként októberi tájékoztatás szerint 30 ezer fős személyzetének támogatására használ mesterséges intelligenciát: vázlatok készítésére, dokumentumok összegzésére, ötletelésre vagy akár szoftverkód generálására is bevetik az eszközt.

Az ügyet Metsola a jövőben Maros Sefcovic biztossal is megvitatja, aki az intézményközi kapcsolatokért felel. 

Az Európai Parlament több képviselője szerint az Európai Bizottság rendszeresen figyelmen kívül hagyja őket, sőt egyesek szerint Ursula von der Leyen egyenesen „gyűlöli” az Európai Parlamentet – ez pedig tovább élezi a két uniós intézmény közti ellentétet.

Borítókép: Roberta Metsola (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.