Az intézet legújabb jelentése szerint 2024-ban 9,4 százalékkal 2,72 ezer milliárd dollárra duzzadtak az országok katonai kiadásai a 2023-as évhez képest, amikor a világ 2,24 ezer milliárd dollárt költött fegyverekre. Ez volt a legnagyobb mértékű emelkedés a hidegháború vége óta.

A katonai kiadások a világ minden régiójában növekedtek, Európában és a Közel-Keleten különösen gyors ütemben.
A világ tíz, fegyverekre legtöbbet költő országára – elsősorban az Egyesült Államokra, Kínára, Oroszországra, Németországra és Indiára – a globális összesített kiadások hatvan százaléka esik.
2024-ben Európa vált a globális növekedés fő hajtóerejévé: az ukrajnai háború harmadik évébe lépve a katonai kiadások Európában 17 százalékkal nőttek, és elérték a 693 milliárd dollárt.
Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója elmondta:
Európa a katonai kiadások magas és egyre növekvő időszakába lépett, amely várhatóan a belátható jövőben is folytatódni fog. Németország az újraegyesítés óta először vált Nyugat-Európa legnagyobb költekezőjévé
– mutatott rá.
Németország katonai kiadásai 28 százalékkal növekedtek, és elérték a 88,5 milliárd dollárt. Ezzel Berlin a negyedik helyre került a világon a katonai kiadások tekintetében. Málta kivételével minden európai ország növelte a katonai büdzséjét.
Oroszország katonai kiadásai becslések szerint 149 milliárd dollárt tettek ki, ami 38 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, és kétszerese a 2015-ös számnak.
Ukrajna katonai kiadásai 2,9 százalékkal nőttek, elérve a 64,7 milliárd dollárt. Ez az ukrán GDP 34 százalékát teszi ki, amivel Kijev az első helyen áll a világon – olvasható a jelentésben.