Az 1936-ban született Jorge Mario Bergoglio, azaz Ferenc pápa egész életére hatással volt egy fiatalkori fertőzés – mutat rá a Bors. A betegség ma már antibiotikumokkal jól gyógyítható, az akkori orvosi protokoll szerint azonban eltávolították a tüdeje egy részét, így gyakorlatilag fél tüdővel élte le az életét.

Életrajzírója, Sergio Rubi szerint a pápa tisztában volt a korlátaival, hiszen már fiatalon sem végezhetett hosszas fizikai munkát.
A korábbi műtét időskoráig nem okozott különösebb problémát, akkor viszont már minden mozdulatot valamivel lassabban tudott csak végrehajtani a teljes tüdőkapacitással élő kortársainál. Emellett vigyáznia kellett az egészségére, hiszen fogékonyabbá vált a fertőzésekre. Épp ezért orvosai tanácsára minden védőoltást felvett, beleértve az influenza ellenit is.
Az idősödő egyházfő más egészségi problémákkal is küzdött, sérvműtéten esett át, térdproblémái miatt kerekesszékbe került és hátfájdalmai is erősödtek.
Idén február 14-én szállították be a római Gemelli-klinikára, ahol több hetet kellett eltöltenie makacs hörghurut és tüdőgyulladás miatt. Volt, amikor szinte reménytelennek látszott a helyzete, nem kapott levegőt, és beszélni sem igen tudott.
Ez rossz
– suttogta orvosainak.
Az antibiotikumos kezelés azonban néhány nap alatt hatott, az egyházfő állapota javulásnak indult, végül a kórházat is elhagyhatta.
Halálát nem is a tüdőgyulladás szövődményei, hanem agyvérzés és szívelégtelenség okozta. A cukorbetegségben is szenvedő Ferenc pápa hétfő hajnalban kómába esett, s nem sokkal később meghalt – áll a Vatikán hivatalos közleményében.
Borítókép: Ferenc pápa (Fotó: AFP)