Minden országnak a saját érdekeit kellene az első helyre raknia

Nagy utat tettek meg az közép-európai országok az elmúlt évtizedekben gazdasági fejlődés szempontjából. De milyen kihívásokkal küzdenek most, és mi várhat rájuk a következő időszakban a gazdaság szempontjából? Erre kereste a választ a Central European Summit ötödik panelbeszélgetése.

2025. 04. 15. 20:42
A Central European Summit ötödik panelbeszélgetésének résztvevői (A szerző felvétele)
A Central European Summit ötödik panelbeszélgetésének résztvevői (A szerző felvétele)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Central European Summit ötödik panelbeszélgetése Közép-Európa gazdasági lehetőségeiről szólt.

Szerbia gazdasága tíz évvel ezelőtt még romokban hevert, ma pedig Európa második leggyorsabban fejlődő gazdasága – emelte ki Sandra Bozic, a vajdasági kormány alelnöke. 

A jelenlegi kihívásokra a szuverenista politika és a regionalitás adhat választ – tette hozzá.

Lukas Parizek, a Visegrad 4 Business konferencia alapítója arról beszélt, hogy Szlovákia önként nem diverzifikálta a gazdaságát, amelynek csaknem felét adja az autóipar. Csupán idő kérdése volt, hogy ez visszaüssön, ez pedig most meg is történt, a jelenleg kialakult helyzet egyik legnagyobb kárvallottja Szlovákia. 

A fentről jövő kezdeményezések sokszor nem érik el a céljukat, és figyelni kell arra, hogy a külföldi befektetések elősegítése mellett a hazai szereplőket is segítse az állam – fejtette ki a szakértő.

Az orosz–ukrán háború következtében sok cég tette át a termelését Lengyelországba, ami előnyt jelentett, ez azonban elsősorban az alacsony béreken alapult – emlékeztetett Lukasz Wojdyga, a Varsói Vállalkozási Intézet Stratégiai Tanulmányok Központjának igazgatója. A régióban továbbra is gondot okoz, hogy míg a nyugati országokkal megoldott az összeköttetés, a régión belüli észak-déli közlekedési folyosók nem épültek ki – mutatott rá, példaként hozva, hogy az északnyugat-lengyelországi Gdansk és Konstanca román kikötőváros között vasúton Bécsen, közúton Budapesten keresztül vezet a legrövidebb útvonal.

Bryan E. Leib, az Alapjogokért Központ kutatója szerint nem csupán az Egyesült Államoknak, de minden országnak a saját érdekeit kellene az első helyre raknia. 

Aki ezt megteszi, az partnerre talál az Egyesült Államokban – hangsúlyozta. Az amerikai kormányváltás fogadtatásával kapcsolatban elmondta, hogy míg Magyarország fel volt készülve Donald Trump érkezésére, Brüsszel biztosan nem.

Borítókép: A Central European Summit ötödik panelbeszélgetésének résztvevői (A szerző felvétele)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.