Moszkva átadta Washingtonnak az energetikai létesítmények elleni ukrán támadások dokumentációját. A moratóriumra vonatkozó megállapodás teljesítése kedden téma volt Vlagyimir Putyin elnöknek az orosz biztonsági tanács állandó tagjaival folytatott videókonferenciáján. „Az Andrej Belouszov, orosz védelmi miniszter által a biztonsági tanács ülésén említett jogsértések listáját átadtuk Mike Waltznak, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának” – írta meg az MTI.
Ezt a listát elküldtem Marco Rubio amerikai külügyminiszternek, és elküldtük az ENSZ-ben és az EBESZ-ben lévő képviselőinknek is, hogy konkrét tényekkel alátámasztva mutassák meg munkájuk során, mit ér a jelenlegi ukrán hatóságok szava, ha nevezhetjük őket hatóságoknak
– mondta. Putyin március 18-án telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal, és ennek során az amerikai elnök javaslatot tett arra, hogy az ukrajnai konfliktusban részt vevő felek 30 napig kölcsönösen mondjanak le az energetikai infrastruktúra létesítményeinek támadásától. Ebbe az orosz államfő beleegyezett, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is támogatásáról biztosította a javaslatot. Az orosz védelmi minisztérium, amely a kezdetektől a moratórium folyamatos megsértésével vádolta az ukrán felet, kedden közölte, hogy egy ukrán drón hétfő reggel legkevesebb négy bombát dobott le Tavrija-Energo vállalat Zaporizzsja megyei novohorjivkai (Novogorjevka) elektromos alállomásra. Emiatt a Tokmaki járás két településének lakói áram nélkül maradtak. Emellett dróncsapás ért egy teljes transzformátor-alállomást a Belgorod megyei Szmorogyino faluban. Ott egy nagyfeszültségű vezeték vált működésképtelenné, így több mint 1200 Grajvoroni járásbeli lakos maradt áram nélkül. Lavrov azt is elmondta a sajtónak, hogy előkészületben van egy újabb orosz–amerikai találkozó a kétoldalú kapcsolatokat, a moszkvai amerikai és washingtoni orosz nagykövetség működését akadályozó irritáló tényezők kiküszöbölése és a kapcsolatok normalizálása érdekében.
Volt egy találkozó Isztambulban, most egy második találkozó van előkészületben, eközben telefonon és videókonferencián keresztül folyik a kapcsolattartás
– mondta. Közölte, hogy nem akar jóslatokba bocsátkozni, de Moszkva lát előrelépést a kapcsolatokban. Lavrov szerint az amerikai partnerek részéről szándék mutatkozik arra, hogy ezeket a diplomáciai gyakorlat szempontjából teljesen elfogadhatatlan akadályokat elhárítsák a diplomaták normális munkája elől. Hangsúlyozta, hogy nem Moszkva kezdte el akadályozni a diplomaták munkáját, hanem még Barack Obama amerikai elnök kormányzata.
Lavrov emlékeztetett arra, hogy Oroszország az ilyen akciókra mindössze a kölcsönösség törvénye szerint reagál, amelyet senki sem mondott fel a diplomáciában.
Bejelentette, hogy Oroszország konkrét intézkedésekre tett javaslatot a fekete-tengeri kezdeményezés keretében. Lavrov szerint ezekre azért van szükség, hogy el lehessen kerülni a 2022-ben jóváhagyott gabonaalku szomorú tapasztalatait.
Az ukrán rész (a megállapodás Ukrajnára vonatkozó része) mindvégig működött (…) Az orosz érdekekkel kapcsolatban, amelyeket az említett kezdeményezés keretében a partnereink kötelezettségeiként rögzítettek, semmi sem történt
– nyilatkozott az orosz külügyminiszter az orosz–ukrán háború kapcsán.
Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter