Háborúra készülhet Németország, terítéken a kötelező katonai szolgálat

A Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió pártszövetség a kötelező katonai szolgálathoz való visszatérést szeretné, míg a szociáldemokraták egy önkéntes szolgálaton alapuló új katonai szolgálatot támogatnak – ezt a javaslatot a Zöldek is előterjesztették. Németországban több párt is háborúra készülhet.

2025. 04. 04. 5:20
 Háborúra készülhet a leendő német kormány, a közelető katonai szolgálatról vitáznak a pártok
Háborúra készülhet a leendő német kormány, a közelető katonai szolgálatról vitáznak a pártok Fotó: MARTIN SCHUTT Forrás: DPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svéd modell, egy év kötelező szolgálat, a 2011-es kötelező katonai szolgálat újraindítása: Németországban az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta óriási vita zajlik a témában. A mostani kormányalakítási tárgyalásokat is jelentősen befolyásolja, hogy mely pártok hogyan állnak a védelmi kérdésekben.  Egy korábban bejelentett pénzügyi csomag a Bundeswehrnek a jövőben több pénzt biztosít, így milliárdok állnak rendelkezésre a fegyverkezési beruházásokra. Problémák adódhatnak azonban a személyzettel kapcsolatban. 

Újra asztalon a kötelező katonai szolgálat kérdése Németországban (Fotó: AFP)
Újra asztalon a kötelező katonai szolgálat kérdése Németországban, a pártok háborúra készülhetnek. Fotó: AFP

A német parlament védelmi biztosa, Eva Högl (SPD) a Deutschlandfunk rádióban azt mondta: 

A Bundeswehrnek teljes mértékben működőképesnek kell lennie, és ehhez mindenekelőtt személyzetre van szüksége.

A Bundeswehr főfelügyelője, Carsten Breuer tábornok szintén katonahiányra figyelmeztetett. Véleménye szerint a közeljövőben nehéz lesz biztosítani Németország védelmi képességét valamilyen kötelezettségvállalás nélkül. Breuer a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak március elején azt mondta, hogy a fegyveres erők kötelékéből jelenleg mintegy százezer katona hiányzik, ezeket az aggodalmakat pedig felerősítette az orosz–ukrán háború. 

A polgári szervezetek a polgári védelem terén is feszült helyzetre hívták fel a figyelmet, kijelentve, hogy Németország a jelenlegi állapotában drámaian sebezhető.

Egy jövőbiztos polgári védelmi rendszer létrehozása érdekében az új szövetségi kormánynak sürgős intézkedéseket kell hoznia

– fogalmaztak a polgári szövetségek egy közös nyilatkozatban, amelyek egyebek mellett az önkéntes szolgálatok támogatását szorgalmazzák. 

 

A kereszténydemokraták háborúra készülnének

A CDU/CSU elképzelhetőnek tartja a valódi kötelező katonai szolgálathoz való visszatérést. „Németországnak szembe kell néznie a megváltozott világhelyzet realitásaival, és eleget kell tennie vezetői felelősségének is” – olvasható a párt választási programjában. Az ország védelme érdekében a párt támogatja a 2011 óta érvényben lévő sorkötelezettség felfüggesztésének fokozatos visszavonását, főképp az elhúzódó orosz–ukrán háború miatt.

Friedrich Merz leendő német kancellár háborúra készülhet (Fotó: AFP)
Friedrich Merz leendő német kancellár háborúra készülhet. Fotó: AFP

A CDU/CSU szerint amíg ez nem valósul meg, a Bundeswehr személyi felkészültségének megerősítése érdekében a kötelező kontingens katonai szolgálat bevezetését szorgalmazzák.

A megváltozott fenyegetettségi helyzetre való tekintettel Florian Hahn CSU-s politikus például nemrég a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésének felgyorsítását sürgette.

A CDU/CSU is be akarja vezetni a férfiak és nők számára is kötelezően teljesítendő egyéves szolgálatot. Aki nem kíván belépni a fegyveres erőkhöz, annak – a korábbi polgári szolgálathoz hasonlóan – szociális, kulturális vagy ökológiai szervezetekben kell teljesítenie a közösségi évet.

Boris Pistorius védelmi miniszter ugyanakkor március elején a Tagesthemen című hírműsorban a kötelező katonai szolgálat azonnali visszatérése ellen emelte fel szavát:

Nincs meg az a nagyszámú laktanya, amelyre szükségünk lenne ahhoz, hogy egy adott évben valóban minden sorköteles katonát be tudjunk hívni.

A CDU lehetséges koalíciós partnere, az SPD is úgy véli, hogy szükség van egy új sorkatonai szolgálatra – de annak rugalmasnak kell lennie. „Az új katonai szolgálatnak önkéntesnek kell lennie, és a Bundeswehr igényeihez kell igazodnia. A katonai sorozás alapjait gyorsan meg kell teremteni” – áll az SPD kormányprogramjában.

Egy erre vonatkozó törvénytervezetet, amely a jövőben minden katonaképes fiatalember számára kötelezővé tette volna a katonai szolgálatot, az előre hozott választások miatt nem fogadtak el. Az elképzelés szerint mindenkit nyilvántartásba vesznek, aki alkalmas a katonai szolgálatra, de csak a szükséges létszámot és elsősorban azokat sorozzák be, akik maguk akarják ezt megtenni. 

Eva Högl többször arra hívta fel a figyelmet, hogy első körben az infrastruktúrát kell rendbe tenni (Fotó: AFP)
Eva Högl többször arra hívta fel a figyelmet, hogy első körben az infrastruktúrát kell rendbe tenni. (Fotó: AFP

Milyen a svéd modell?

A szövetségi kormány az úgynevezett svéd modellt vette mintául. Az SPD a Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök által javasolt, mindenki számára kötelező társadalmi évet is el tudja képzelni, nemcsak a Bundeswehrben, hanem a szociális, kulturális és környezetvédelmi területeken is. 

Mint ismert, Svédországban a férfiaknak és nőknek 18 éves korukban ki kell tölteniük egy kérdőívet a hadsereggel kapcsolatban. A válaszok alapján a fiatalok egy részét behívják a sorozásra, általában egy évfolyam hét százalékát, akik egyébként is az érdeklődésüket fejezték ki.

A német Zöldeknek saját javaslatuk van: ők a kötelező „szabadságszolgálat” mellett vannak. Vasárnap Katharina Schulze, a bajor tartományi parlament zöld frakcióvezetője és Florian Siekmann belpolitikai szóvivő a közösségi médiában érvelt a 18 és 67 év közötti korosztály számára kötelezően előírt szabadságszolgálat mellett. A hat hónapos szolgálatot katonai szolgálatként, polgári védelemben vagy közösségi szolgálatként kellene teljesíteni. A már teljesített szolgálatot vagy bizonyos önkéntes tevékenységeket el kellene ismerni. A Baloldali Párt (Linke) ezzel szemben kategorikusan elutasítja a kötelező katonai szolgálatot. 

 

Mit gondolnak a fiatalok a kötelező katonai szolgálatról?

A fiatalok hajlandósága a kötelező katonai szolgálat elfogadására a jelek szerint alacsony. A Yougov március elején végzett felmérése szerint a németek mintegy 58 százaléka támogatja a kötelező katonai szolgálatot. A 18–29 évesek 61 százaléka azonban, akik maguk is érintettek a kérdésben, ellenzi a kötelező katonai szolgálatot. A Német Szövetségi Ifjúsági Tanács tavaly kijelentette, hogy a fiataloknak szabadon kell dönteniük arról, hogy katonai vagy polgári szolgálatot kívánnak-e teljesíteni. Ugyanakkor a meglévő önkéntes szolgálatokat meg kell erősíteni. A szövetségek azt is kifogásolták, hogy a fiatalokat nem vonták be eléggé a kötelező szolgálatról szóló vitába.

 

Borítókép: Háborúra készülhet a leendő német kormány, a katonai szolgálatról vitáznak a pártok (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.