Varsóban tanácskoztak az Európai Unió pénzügyminiszterei a védelmi beszerzések finanszírozásának új lehetőségeiről. A tervek szerint az elkövetkező négy évben nyolcszázmilliárd eurót fordítanának további katonai felszerelések beszerzésére. A gigantikus összeg előteremtése azonban komoly vitákat generál a tagállamok között – mutat rá az Exxpress osztrák napilap.

A varsói találkozón többek között a brüsszeli Bruegel agytröszt által kidolgozott javaslat is terítékre került, amely szerint uniós és azon kívüli országok közösen hoznának létre egy államközi alapot. Ez a szervezet a piacról venne fel hiteleket, és közösen vásárolná meg a drága katonai felszereléseket.
Bár a legtöbb résztvevő érdeklődést mutatott az ötlet iránt, Németország, Franciaország és Belgium inkább a meglévő eszközök kihasználását szorgalmazta.
Jörg Kukies német ügyvezető pénzügyminiszter a közös beszerzések mellett érvelt.
Ha több európai ország együtt rendel, és ezáltal több tankot, drónt, szoftvert, fregattot, tengeralattjárót vásárol, mint ha mindenki külön-külön tenné, akkor természetesen nagyobb a megrendelés
– magyarázta a politikus, hozzátéve, hogy ilyen módon alacsonyabban lehetne tartani a költségeket.
Az állam- és kormányfők nemrég állapodtak meg az erre vonatkozó különböző intézkedésekről, amelyeket korábban az EU bizottsága javasolt. Ezek közé tartozik a 150 milliárd eurós uniós hitel, valamint a védelmi kiadásokra vonatkozó kivétel az uniós adósságszabályokban. A következő négy évben összesen nyolcszázmilliárd eurót tervez mozgósítani Brüsszel védelmi kiadásokra.
A Bruegel egy európai védelmi mechanizmus (EDM) létrehozását javasolja, amely védelmi eszközöket vásárolna és birtokolna, a tagállamoknak pedig használati díjat számolna fel. Ez lehetővé tenné jelentős védelmi források előteremtését az államadósság növelése nélkül, ami több ország, köztük Franciaország számára is fontos szempont.
Eric Lombard francia pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy Párizs nem fogadhat el olyan mechanizmust, amely növelné az adósságot, mivel csökkenteniük kell a költségvetési hiányt. Ugyanakkor kiemelte, hogy „az európai védelem erősebb integrációja felé való elmozdulás csökkenteni fogja a védelmi költségeket, mert kölcsönösen támogatni fogjuk egymást”.
Borítókép: Az Európai Unió zászlaja (Fotó: NurPhoto/AFP)