Ivo Dzsima szigetén emlékezett meg Naruhito japán császár a II. világháborús csata áldozatairól

Ellátogatott Ivo Dzsima szigetére hétfőn Naruhito japán császár, hogy tisztelettel adózzon annak a több ezer japán és amerikai katona emlékének, akik a II. világháború egyik legkegyetlenebb csatájában vesztették életüket 1945-ben.

Forrás: MTI2025. 04. 07. 22:11
Naruhito japán császár és Masako császárné mielőtt 2025. április 7-én Ivo Dzsimába indultak a tokiói Ota Wardban található Haneda repülőtéren Fotó: Kunihiko Miura Forrás: Yomiuri/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Naruhito császár és hitvese, Maszako első alkalommal tett látogatást szigeten. A császári pár imádkozott és fehér virágokat helyezett el az emlékhelyeken – írta az MTI. 

Japanese Emperor Naruhito and Empress Masako visit  Iwo Jima Residents' Peace Memorial Cemetery Park in Ogasawara Village, Tokyo on April 7, 2025. Iwo Jima island was a fierce battlefield at the end of the Pacific War (World War II), and is located in the Ogasawara Islands, about 1,200 km from Honshu. This is their first visit to Iwo-to island, where fierce ground battles took place between the Japanese and American forces in 1945 at the end of World War II, with a total of nearly 29,000 people killed. Emperor and Empress visited the memorial monument for the war dead of the former Japanese military and the memorial monument for the victims of both the Japanese and U.S. forces on prior to the 80th anniversary of the end of the war. ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Pool for Yomiuri / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
Naruhito japán császár és Maszako császárné 2025. április 7-én meglátogatja az Ivo Dzsima lakosok békéjének emlékműparkját (Fotó: Yomiuri/AFP)

Az Ivo Dzsima-i csata 1945. február 19. és március között zajlott. Az amerikai katonák arra készültek, hogy néhány nap alatt ellenőrzés alá tudják vonni a kis méretű, de stratégiai fontosságú szigetet, hogy onnan azután tovább nyomuljanak Japán fő szigete felé, de az alagútrendszerüknek köszönhetően a japán katonák öt hétig ellenálltak. Az Ivo Dzsimát védelmező több mint 21 ezer japán katona közül szinte mindenki életét vesztette a harcokban, csaknem 7 ezer amerikai katonával együtt. Az elesett japán katonák több mint felének máig nem tudták azonosítani a földi maradványait.

Ivo Dzsima – egy vulkanikus, alig 20 km²-es sziget – a Tokiótól délre fekvő Bonin-szigetek része. A második világháború alatt az amerikai hadvezetés kulcsfontosságúnak tartotta a sziget elfoglalását a japán főváros elleni offenzíva előkészítéseként. Az Ivo Dzsima-i csata a második világháború egyik legikonikusabb és legvéresebb ütközete volt, amely az Egyesült Államok és a Japán Birodalom között zajlott le a Csendes-óceánon. A sziget stratégiai fontosságú volt, mivel a rajta található repülőterek lehetőséget biztosítottak az amerikai bombázóknak Japán szárazföldjének közvetlen elérésére a bevetések során. A csata egyik legismertebb pillanata az volt, amikor hat amerikai katona kitűzte az amerikai zászlót a Szuribacsi-hegy tetején – ez a jelenet azóta az amerikai katonai bátorság szimbólumává vált. Ivo Dzsima elfoglalása súlyos áron történt meg, de fontos állomás volt Japán végső legyőzése felé vezető úton.

A szigeten korábban 1100 ember élt, 103 besorozott férfin kívül mindenkit kitelepítettek a csata előtt. A harcokban részt vevő helyiek közül 82-en haltak meg.

Tíz napja Isiba Sigeru japán kormányfő és Nakatani Gen védelmi miniszter Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel együtt vett részt a csata végének évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

Japan's Defence Minister Gen Nakatani (L) and US Secretary of Defence Pete Hegseth review an honor guard during a welcome ceremony at the Ministry of Defence in Tokyo on March 30, 2025. (Photo by Kiyoshi Ota / various sources / AFP)
Japán védelmi minisztere, Gen Nakatani (L) és Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter (Fotó: AFP/Kiyoshi Ota)

Ivo Dzsima korábbi lakói és leszármazottaik ellátogathatnak a szigetre a megemlékezésekre, de nem lakhatnak ott. Az amerikai megszállást követően 1968-ban adták vissza a szigetet Japánnak az Ogaszavara-szigetcsoport részeként. Jelenleg Ivo Dzsimán a japán tengerészeti önvédelmi erők 380 tagja él. A területet az amerikai légierő is szokta használni gyakorlatozás céljából.

Naruhito császár a 65. születésnapja alkalmából februárban kiadott közleményében felhívta a figyelmet a II. világháború végének 80. évfordulójára, és fontosnak nevezte, hogy emlékezzenek Japán háborús történelmére, és meséljenek a tragédiáról a fiatalabb generációknak. Az akkor a náci Németországgal szövetséges Japán Naruhito császár nagyapja, Hirohito császár nevében üzent hadat és foglalt el jelentős területeket Ázsiában a világháborúban.

Borítókép: Naruhito japán császár és Masako császárné  mielőtt 2025. április 7-én Ivo Dzsimába indultak a tokiói Ota Wardban található Haneda repülőtéren (Fotó: Yomiuri Shimbun/AFP/Kunihiko Miura)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.