Naruhito császár és hitvese, Maszako első alkalommal tett látogatást szigeten. A császári pár imádkozott és fehér virágokat helyezett el az emlékhelyeken – írta az MTI.

Az Ivo Dzsima-i csata 1945. február 19. és március között zajlott. Az amerikai katonák arra készültek, hogy néhány nap alatt ellenőrzés alá tudják vonni a kis méretű, de stratégiai fontosságú szigetet, hogy onnan azután tovább nyomuljanak Japán fő szigete felé, de az alagútrendszerüknek köszönhetően a japán katonák öt hétig ellenálltak. Az Ivo Dzsimát védelmező több mint 21 ezer japán katona közül szinte mindenki életét vesztette a harcokban, csaknem 7 ezer amerikai katonával együtt. Az elesett japán katonák több mint felének máig nem tudták azonosítani a földi maradványait.
Ivo Dzsima – egy vulkanikus, alig 20 km²-es sziget – a Tokiótól délre fekvő Bonin-szigetek része. A második világháború alatt az amerikai hadvezetés kulcsfontosságúnak tartotta a sziget elfoglalását a japán főváros elleni offenzíva előkészítéseként. Az Ivo Dzsima-i csata a második világháború egyik legikonikusabb és legvéresebb ütközete volt, amely az Egyesült Államok és a Japán Birodalom között zajlott le a Csendes-óceánon. A sziget stratégiai fontosságú volt, mivel a rajta található repülőterek lehetőséget biztosítottak az amerikai bombázóknak Japán szárazföldjének közvetlen elérésére a bevetések során. A csata egyik legismertebb pillanata az volt, amikor hat amerikai katona kitűzte az amerikai zászlót a Szuribacsi-hegy tetején – ez a jelenet azóta az amerikai katonai bátorság szimbólumává vált. Ivo Dzsima elfoglalása súlyos áron történt meg, de fontos állomás volt Japán végső legyőzése felé vezető úton.
A szigeten korábban 1100 ember élt, 103 besorozott férfin kívül mindenkit kitelepítettek a csata előtt. A harcokban részt vevő helyiek közül 82-en haltak meg.
Tíz napja Isiba Sigeru japán kormányfő és Nakatani Gen védelmi miniszter Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel együtt vett részt a csata végének évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

Ivo Dzsima korábbi lakói és leszármazottaik ellátogathatnak a szigetre a megemlékezésekre, de nem lakhatnak ott. Az amerikai megszállást követően 1968-ban adták vissza a szigetet Japánnak az Ogaszavara-szigetcsoport részeként. Jelenleg Ivo Dzsimán a japán tengerészeti önvédelmi erők 380 tagja él. A területet az amerikai légierő is szokta használni gyakorlatozás céljából.
Naruhito császár a 65. születésnapja alkalmából februárban kiadott közleményében felhívta a figyelmet a II. világháború végének 80. évfordulójára, és fontosnak nevezte, hogy emlékezzenek Japán háborús történelmére, és meséljenek a tragédiáról a fiatalabb generációknak. Az akkor a náci Németországgal szövetséges Japán Naruhito császár nagyapja, Hirohito császár nevében üzent hadat és foglalt el jelentős területeket Ázsiában a világháborúban.