Zelenszkij csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján azzal vádolta meg Kínát, hogy tüzérségi fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak, valamint bizonyos fegyverek gyártásában is részt vesz Oroszország területén.
Kína soha nem szállított halálos fegyvereket az ukrajnai konfliktus egyik résztvevőjének sem
– közölte Lin Csien külügyi szóvivő egy sajtótájékoztatón.
Kína mindig is egyértelmű álláspontot képviselt az ukrán kérdésben – mondta Lin, hozzátéve, hogy országa aktívan elkötelezett a tűzszünet előmozdítása és a konfliktus lezárása, valamint a béketárgyalások ösztönzése mellett.
Kína elutasítja az alaptalan vádaskodást és a politikai manipulációt
– szögezte le, hozzátéve, hogy Ukrajna közlése szerint az Oroszország által beszerzett fegyverek alkatrészeinek nagy része az Egyesült Államokból és más nyugati országokból származik.
Az ukrán kormány pénteken közzétette a szankciókkal sújtott szervezetek frissített listáját. Az orosz vállalatokat is tartalmazó listán három, Kínában bejegyzett vállalatot is megneveztek. Azt nem részletezték, hogy a vállalatok miért kerültek fel a szankciós listára, amely az Ukrajnában folytatott üzleti tevékenységük megszüntetésével és az ottani vagyonuk befagyasztásával jár.
Az ukrán kormány adatai szerint 2021-ben Ukrajna 8 milliárd dollár értékben exportált árut Kínába, főként nyersanyagokat és mezőgazdasági termékeket, míg Kínából közel 11 milliárd dollár értékű importáru érkezett Ukrajnába, főként iparcikkek.
Borítókép: Orosz támadás (Fotó: AFP)