A magyar migrációs politika az Egyesült Államok számára is példa

A magyar bevándorláspolitika is témája volt az amerikai kongresszus épületében tartott nemzetközi konferenciának pénteken, amit megelőzőn Washington magyar nagykövetségén panelbeszélgetésen mutatták be a magyar migrációs politikát összegző kötetet.

Forrás: MTI2025. 04. 05. 7:44
A Capitolium Washingtonban fotó: AFP Fotó: AARON SCHWARTZ Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kongresszus irodaházában tartott esemény a Nemzetközi Bevándorláskutatási Hálózat (International Network of Migration Research - INIR) szervezésében valósult meg a magyar Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense részvételével. Marsai Viktor az MTI-nek elmondta, hogy az amerikai kongresszus irodaépületében tartott konferencia a 2023 novemberében megalapított INIR nyolcadik nagyszabású eseménye. 

A tudományos hálózat tevékenységével kapcsolatban kiemelte, hogy az a közös rendezvények megszervezésén és kiadványok készítésén kívül kiterjed közös kutatásokra és az egyes részt vevő országok migrációval kapcsolatos tapasztalatainak megosztására. 

Marsai Viktor a nemzetközi együttműködés közös nézőpontját migrációkritikusként jellemezte, ami jelenti azon kérdések kimondását, amelyeket a progresszív eszmék képviselői nem mernek feltenni a migráció kapcsán. Részben a szervezet ernyője alatt készült a magyar bevándorláspolitika elmúlt másfél évtizedét áttekintő kötet, amelyek csütörtökön Washington magyar nagykövetségén panelbeszélgetésen is bemutattak amerikai szakértők és az adminisztráció képviselőinek részvételével. Az eseményt összegezve a Migrációkutató Intézet igazgatója elmondta, hogy a hozzászólásokból is az derült ki, hogy az amerikaiak figyelték a magyar bevándorláspolitikát az elmúlt 15 évben, amiből a januárban hivatalba lépett adminisztráció vett át elemeket. 

A Magyarország washingtoni nagykövetségén tartott könyvbemutató panelbeszélgetésen részt vettek az amerikai külügy- és belbiztonsági minisztérium magas rangú tisztségviselői, akik ismertették az új amerikai adminisztráció migrációt és illegális bevándorlást érintő politikai alapvetéseit és lépéseit, többi között a határőrizet szigorítását.

 Elhangzott, hogy a Trump-adminisztráció teljesen új megközelítést alkalmaz a migrációra, ami részben a kiváltó okok kezelését, a helyben segítés elvét helyezi előtérbe, ugyanakkor nem ismeri el a migrációt alapvető jogként. Hangsúlyozták, hogy az új bevándorláspolitika alapján az Egyesült Államok kész az együttműködésre olyan partnerekkel, mint Magyarország. 

Eric Ruark, a NumbersUSA kutatási igazgatója az MTI-nek arra mutatott rá, hogy a Trump adminisztrációnak rövid idő alatt sikerült 95 százalékkal csökkenteni az illegális határátlépések számát, ugyanakkor kihívást jelent az elmúlt években beáramlott illegális státusú bevándorlók kitoloncolása. 

Takács Szabolcs magyar nagykövet az esemény házigazdájaként tartott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar bevándorláspolitika alapja, hogy az az ország, amely nem képes megvédeni saját határát, nem tekinthető szuverénnek. Hozzátette, hogy a határok biztosításának kérdése nem lehet alku tárgya. A diplomata az amerikai hallgatóság előtt kifejtette, hogy Magyarország a schengeni tagságból adódó jogi kötelezettségét is teljesít, amikor védi határait, mégis büntetésben részesül.

Borítókép: A Capitolium Washingtonban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.