Az „EuQu” névre keresztelt projekt célja, hogy feltárja a Korán európai fogadtatását 1150 és 1850 között – írja az Exxpress osztrák napilap. A kutatás nem csupán vallási szövegként, hanem az európai szellemi örökség részeként kívánja elemezni az iszlám szent könyvét. A vizsgálat kiterjed a Korán gyűjtésének, másolásának, fordításának és nyomtatásának folyamatára, beleértve az európai népnyelvekre történő átültetést és az iszlám értelmezési hagyományok figyelembevételét is.

Petra Steger, az Osztrák Szabadásgpárt (FPÖ) európai parlamenti képviselője hevesen bírálja a kezdeményezést. Véleménye szerint ez egy ideológiailag elfogult projekt, amely az iszlámot európai örökségként kívánja beállítani. Steger emlékeztet arra, hogy Európa története éppen az iszlám terjeszkedés elleni védekezésről szól, és most Brüsszel közpénzből finanszíroz olyan ideológiai projekteket, amely ezt figyelmen kívül hagyja.
Ez politikai őrület
– fogalmaz Steger, egyúttal a szélsőséges befolyások bagatellizálásának veszélyére is figyelmeztetve. Különösen aggasztónak tartja, hogy az egyik projektfelelős kapcsolatban áll a Muszlim Testvériséggel.
Az FPÖ képviselője szerint az EU-nak a polgárok érdekeit szolgáló kutatásokat kellene támogatnia. A biztonságra, a felvilágosításra és az innovációra kellene összpontosítani, nem pedig olyan projektekre, amelyek elidegenedést és bizonytalanságot szítanak – hangsúlyozta Steger, aki szerint a fenti eset is mutatja, mennyire eltávolodott az EU a tudományos semlegességtől.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)