Nem hozták vissza a rémfarkast – csak úgy néz ki, mintha

A biotechnológiával foglalkozó Colossal Biosciences nemrégiben világszenzációként jelentette be, hogy „visszahozták” a több mint tízezer éve kihalt rémfarkast. A közleményük szerint ez az emberiség „első sikeres de-extinkciója”, azaz kihalt faj feltámasztása. Csakhogy a tudományos közösség jó része szerint ez nem az, aminek látszik.

Forrás: LiveScience2025. 04. 10. 17:13
Illusztráció Egy európai szürke farkas (Canis lupus lupus) Fotó: Bernd Weissbrod Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk is megírta korábban, hogy sikeresen újjáélesztették az óriásfarkast (Aenocyon dirus) – jelentette be a dallasi székhelyű Colossal Biosciences biotechnológiai cég. A vállalat hétfői közleménye szerint ez az első sikeres fajújraélesztés a világon – írja a CNN amerikai hírtelevízió.

(Fotó: Colossal Biosciences)

„Az új információk azt mutatják, hogy maga az eredeti szörnyű farkas nem is volt farkas” – mondta David Mech, a Minnesotai Egyetem farkasökológiára és viselkedésre szakosodott adjunktusa, írja a LiveScience.

Ez nem rémfarkas – hanem egy módosított szürke farkas

A tudósok ugyan valóban felhasználták két ősi rémfarkas fosszíliájából kinyert DNS-t – egy 13 ezer és egy 72 ezer éves példányét –, de csak részleges genomszekvenciát tudtak rekonstruálni. Ezt összevetették a mai farkasok, sakálok és rókák genetikai állományával, majd úgy döntöttek: a szürke farkas (Canis lupus) lesz a legalkalmasabb „donor”. CRISPR génszerkesztő technológiával húsz genetikai módosítást hajtottak végre 14 génben, hogy a kölykök „rémfarkas kinézetűek” legyenek – de a létrejött állatok nem rémfarkasok, hanem GMO-farkasok.

„Ez nem kihalt faj feltámasztása, hanem egyfajta hibrid” – mondta Nic Rawlence, az Új-zélandi Otago Egyetem paleogenetikai laboratóriumának társigazgatója.

Ráadásul kiderült, hogy evolúciós szempontból a rémfarkasok nem is állnak közel a mai farkasokhoz. A Canis lupus és a rémfarkas (Aenocyon dirus) mintegy hatmillió évvel ezelőtt váltak szét. Egyes kutatók szerint az afrikai sakál közelebbi rokon lehet, mint a szürke farkas. Philip Seddon zoológus szerint a Colossal munkája érdekes, de nem tekinthető valódi „de-extinkciónak”:

Ezek az állatok csak külsőleg hasonlítanak a rémfarkasokra, genetikailag messze állnak tőlük.

Bár a „rémfarkas-projekt” tudományosan megkérdőjelezhető, a technológia, amit közben kifejlesztettek, már valós segítséget jelenthet a fajmegőrzésben. 

Borítókép: Illusztráció. Egy európai szürke farkas (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Bernd Weissbrod)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.