Lapunk is megírta korábban, hogy sikeresen újjáélesztették az óriásfarkast (Aenocyon dirus) – jelentette be a dallasi székhelyű Colossal Biosciences biotechnológiai cég. A vállalat hétfői közleménye szerint ez az első sikeres fajújraélesztés a világon – írja a CNN amerikai hírtelevízió.

„Az új információk azt mutatják, hogy maga az eredeti szörnyű farkas nem is volt farkas” – mondta David Mech, a Minnesotai Egyetem farkasökológiára és viselkedésre szakosodott adjunktusa, írja a LiveScience.
Ez nem rémfarkas – hanem egy módosított szürke farkas
A tudósok ugyan valóban felhasználták két ősi rémfarkas fosszíliájából kinyert DNS-t – egy 13 ezer és egy 72 ezer éves példányét –, de csak részleges genomszekvenciát tudtak rekonstruálni. Ezt összevetették a mai farkasok, sakálok és rókák genetikai állományával, majd úgy döntöttek: a szürke farkas (Canis lupus) lesz a legalkalmasabb „donor”. CRISPR génszerkesztő technológiával húsz genetikai módosítást hajtottak végre 14 génben, hogy a kölykök „rémfarkas kinézetűek” legyenek – de a létrejött állatok nem rémfarkasok, hanem GMO-farkasok.
„Ez nem kihalt faj feltámasztása, hanem egyfajta hibrid” – mondta Nic Rawlence, az Új-zélandi Otago Egyetem paleogenetikai laboratóriumának társigazgatója.
Ráadásul kiderült, hogy evolúciós szempontból a rémfarkasok nem is állnak közel a mai farkasokhoz. A Canis lupus és a rémfarkas (Aenocyon dirus) mintegy hatmillió évvel ezelőtt váltak szét. Egyes kutatók szerint az afrikai sakál közelebbi rokon lehet, mint a szürke farkas. Philip Seddon zoológus szerint a Colossal munkája érdekes, de nem tekinthető valódi „de-extinkciónak”:
Ezek az állatok csak külsőleg hasonlítanak a rémfarkasokra, genetikailag messze állnak tőlük.
Bár a „rémfarkas-projekt” tudományosan megkérdőjelezhető, a technológia, amit közben kifejlesztettek, már valós segítséget jelenthet a fajmegőrzésben.