Németországban hét hónap jár egy mémért

Egy ártalmatlannak tűnő, politikai éllel készült mém is elég volt a bírósági ítélethez. Németország egyik konzervatív újságíróját hét hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, amiért egy közszereplőről készült, módosított képet tett közzé a közösségi médiában. A döntés komoly vitát váltott ki a sajtó- és véleményszabadság jövőjéről.

2025. 04. 09. 19:04
Nancy Faeser
Nancy Faeser Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország újabb példát mutatott arra, hogyan torzulhat a szólásszabadság értelmezése egy fejlett nyugati demokráciában. A bambergi kerületi bíróság hét hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte David Bendelst, a konzervatív Deutschland-Kurier szerkesztőjét, mert egy mémben kifigurázta Nancy Faeser szövetségi belügyminisztert. A képen Faeser egy módosított táblát tart a kezében, amelyen az áll: „Utálom a szólásszabadságot.”

Németország rátámadt a sajtószabadságra. David Bendels ellen Nancy Faeser tett feljelentést,
A sajtószabadság Németországban: David Bendels ellen Nancy Faeser tett feljelentést
Forrás: Facebook/David Bendels

Németország példát statuál?

A bíróság a döntést azzal indokolta, hogy Bendels megsértette a büntető törvénykönyv 188. paragrafusát, amely különösen védett státuszt biztosít politikai közszereplőknek a rágalmazással szemben. Ezt a rendelkezést ritkán alkalmazzák, de a mostani ítélet precedensértékű lehet. A mém, amely miatt a szerkesztő bíróság elé került, eredetileg egy holokausztmegemlékezési kampány részét képező fényképet dolgozott át – a „We Remember” feliratot cserélték le a botrányt kiváltó szövegre.

A német hatóságok súlyos pénzbírságot is kiszabtak: Bendelsnek 210 napi tételt kell kifizetnie, ami a saját bevallása szerinti éves jövedelmének csaknem hatvan százalékát jelenti. 

Németországban a bírság mértékét az elítélt napi jövedelme alapján számítják ki, így ez a szankció messze meghaladja az országos átlagot.

Bendels közölte: nem hajlandó elfogadni az ítéletet, és minden lehetséges jogi eszközzel fellép ellene. 

A Deutschland-Kurier és jómagam továbbra is következetesen és szilárdan folytatjuk a sajtó- és szólásszabadságért vívott igazságos harcot, amely elengedhetetlen a demokrácia fennmaradásához Németországban

– jelentette ki.

Kritika és tiltakozás

Az ítélet széles körű felháborodást váltott ki. Az ellenzéki Alternatíva Németországnak (AfD) párt türingiai vezetője, Björn Höcke úgy fogalmazott: 

A német politikusok, akik felelősek országunk iparának leépüléséért és a társadalom szétszakításáért, nevetség tárgyává tették Németországot a világ szemében. Pajzs mögé bújnak, és újra meg újra támadást intéznek a szólásszabadság ellen, ezzel véget vetve alkotmányos demokráciánknak. Donald Trump és Elon Musk már figyelmeztetett minket: a szabadság ellenségei az uniós kormányokon belül vannak!

Hasonló kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok alelnöke, J. D. Vance is, aki orwellinek nevezte a német beszédjogi szabályozást. 

Korábban egy CBS-interjúban három német ügyész arról beszélt, hogy a nyilvános vagy online sértegetés is büntethető. Ez a kijelentés is hozzájárult ahhoz, hogy Németország nemzetközi szinten is egyre többször kerül pellengérre a szólásszabadság kérdésében.

Borítókép: Nancy Faeser (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.