Növekedett az antiszemita támadások száma az Egyesült Államokban tavaly

Rekordszámú, több mint kilencezer antiszemita támadás történt az Egyesült Államokban tavaly, ezek több mint fele Izrael állammal összefüggésben, főként palesztinpárti tüntetéseken elhangzott rigmusok, beszédek és feliratok formájában – derült ki az amerikai Rágalmazásellenes Liga (ADL) legújabb felméréséből, amelynek eredményeit kedden mutatták be New Yorkban.

Forrás: MTI2025. 04. 22. 19:45
Palesztinpárti tüntetés az Egyesült Államokban Fotó: AASHISH KIPHAYET Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentésben megállapították, hogy 

öt év alatt a négy és félszeresére növekedett az antiszemita támadások száma. 

2024-ben 196 esetben követtek el fizikai támadást, amelyekben 250 ember volt érintett, de egyik sem volt halálos kimenetelű. Több mint kétezer esetben vandalizmus történt, ezek több mint harmadában náci jelképeket is festettek. 647 esetben bombafenyegetésről volt szó, többnyire zsinagógák ellen – közölte az MTI.

Bár az Egyesült Államok összes államában rögzítettek antiszemita incidenst, a támadások több mint tíz százalékát New Yorkból jelentették. Az országban 962 „antiszemita propagandaesemény” történt fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportokkal összefüggésben.

Oren Segal, az ADL szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős vezetője hangsúlyozta: 2024-ben a főként palesztinok lakta Gázai övezetben hadműveleteket folytató Izrael elleni harag volt az antiszemitizmus hajtóereje az Egyesült Államokban. 

A jelentés szerint az egyetemi campusok gyakran váltak antiszemita incidensek helyszíneivé, ahol sok zsidó származású diák ellenségeskedésnek, kirekesztésnek, és esetenként fizikai bántalmazásnak volt kitéve hovatartozása vagy nézetei miatt.

Rick Jacobs rabbi, a zsidó reformmozgalom észak-amerikai vezetője kiemelte: kötelességük vigyázni a diákjaikra az egyetemi campusokon. A 30 éves Mahmoud Khalil palesztinpárti aktivista őrizetbe vételére utalva azt mondta, hogy a döntést jogi alapokra kell helyezni, az nem elegendő indok, hogy „nem tetszik, amiről beszél”. Emlékeztetett arra, hogy a zsidó emberek biztonságát is a jogállamiság szavatolja, és ha ezeket a palesztinok esetében aláássák, azzal mindenkit veszélybe sodornak.

Az antiszemitizmustól való félelmek jogosak és valósak, de nem akarjuk, hogy ezeket a demokrácia aláásására használják

– mondta Amy Spitalnick, a Zsidó Közügyek Tanácsának vezérigazgatója is.

Az ADL vizsgálatából kiderült, hogy a 2024-ben rögzített 9354 antiszemita támadásból 5422 Izrael állammal állt kapcsolatban.

Az ADL antiszemitizmusnak minősített esetei közé tartozik az antiszemita erőszak igazolása vagy dicsőítése, az antiszemita toposzok terjesztése, a judaizmus vagy a cianizmus nácizmussal való azonosítása a tüntetéseken, valamint a Hamász palesztin szélsőséges szervezet Izrael elleni támadásának egyértelmű ünneplése és a terrorizmus egyértelmű támogatása.

Borítókép: Palesztinpárti tüntetés az Egyesült Államokban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.