A Brookings Intézet, amely a transzatlanti gondolkodás egyik meghatározó intézménye, átfogó tanulmányban értékelte Ukrajna EU-tagságának várható következményeit. A szerzők szerint az ország hatalmas mérete, alacsony gazdasági fejlettsége és rendkívül költséges felzárkóztatása olyan strukturális feszültségeket keltene az unióban, amelyek elsősorban azokat az országokat sújtanák, amelyek jelenleg is az uniós támogatások fő kedvezményezettjei. Orbán Balázs kiemelte, hogy a Brookings Intézet szerint a jelenlegi nettó haszonélvezők, mint Magyarország, könnyen nettó befizetővé válhatnak, ha Ukrajna belépne az unióba.

Fotó: AFP
Orbán Balázs szerint nem szabad a magyarok nélkül dönteni
A kohéziós és agrártámogatások újraelosztása elkerülhetetlenné válna, amit a jelenlegi költségvetés nem bírna el, hacsak nem csökkentenék a mostani kedvezményezettek forrásait. A tanulmány szerint mindez csak úgy lenne finanszírozható, ha az EU új közös adókat vezetne be, ami további anyagi terhet róna az összes tagállamra.
Magyarország számára ez nemcsak pénzügyi, hanem gazdaságstratégiai kérdés is. A forrásvesztés közvetlenül veszélyeztetné azokat a beruházásokat, amelyek a gazdaság növekedésének motorjai, és amelyek nélkül lassulna a felzárkózás folyamata, figyelmeztetett Orbán Balázs.
A Brookings Intézet megállapítása szerint a bővítés nem technikai, hanem politikai kérdés. Új egyensúlyi helyzetet teremtene az unióban, és jelentősen eltolná a súlypontokat. A közép-európai országok, köztük Magyarország, a saját felzárkóztatásuk árát fizetnék meg egy geopolitikai projektért.
A kérdés már nem az, hogy segítünk-e Ukrajnának, hanem az, hogy készek vagyunk-e saját gazdasági érdekeinket háttérbe szorítani egy újabb brüsszeli projekt kedvéért
– fogalmazott Orbán Balázs.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)