Az amerikai lap több száz amerikai kormányzati és katonai tisztségviselővel készített interjúk alapján megállapította, hogy az ukrán fegyveres ellenállás gerincét a kezdetektől az Egyesült Államok biztosította, a hadműveleteket pedig amerikai katonai és hírszerzési támogatással tervezték és koordinálták. A háttérből zajló irányítás egy új háborús modellt körvonalaz, amelyben az Egyesült Államok úgy gyakorol stratégiai befolyást, hogy közben hivatalosan nem vesz részt a harcokban. Orbán Balázs elmondta, hogy a baloldal 2022-ben ezt képtelenségnek állította be, azonban végül kiderült, hogy a magyar kormánynak végig igaza volt.

Fotó: AFP
Orbán Balázs szerint igazolódott, amit a magyar kormány 2022 óta mond
A bejegyzésben Orbán Balázs részletesen ír a cikk tartalmáról.
A fegyverszállítmányok végeláthatatlan sora mellett amerikai katonai tanácsadókat küldtek Kijevbe, emellett katonai hírszerző és CIA-tisztek a németországi főhadiszálláson segítettek megtervezni és támogatni az ukrán offenzívákat
– írta. A The New York Times nyomán Orbán Balázs úgy fogalmaz:
Washington hírszerzéssel, célzási adatokkal és végső soron a stratégiai irányítás átvételével vált az ukrán hadviselés meghatározó szereplőjévé – mindezt úgy, hogy amerikai katonák nem harcolnak a fronton, de a háborút lényegében ők vezették a háttérből.
Orbán Balázs szerint a feltárt részletek rávilágítanak arra, hogy ez a partnerség, amelyet a cikk ’titkos kísérletként’ jellemez, egy új típusú háborús modell. Maximális irányítás minimális politikai kockázattal. A Biden-adminisztráció ennek során a terrorizmus elleni harcban megszerzett technológiát és hadműveleti tapasztalatot most egy hagyományos államközi konfliktusban tesztelte, méghozzá egy nukleáris nagyhatalommal szemben. A politikai igazgató arra is rámutat:
A Biden-adminisztráció fokozatosan lépte át a saját maga által húzott vörös vonalakat, egyre mélyebbre sodródva egy olyan eszkalációs spirálba, amelyről ma már maga az amerikai sajtó is elismeri: veszélyesen közel vitte a világot egy közvetlen orosz–amerikai katonai konfrontációhoz.
Orbán Balázs emlékeztetett arra, hogy már a háború kitörésekor figyelmeztetett a háttérben zajló amerikai irányításra:
Mindez megerősíti azt, amit mi már 2022 elején is mondtunk: ez a háború klasszikus proxy háború Oroszország és az Egyesült Államok között. Amikor ezt a magyar Országgyűlésben egy felszólalásban megemlítettem, a baloldal és a hozzá köthető média képtelenségnek próbálta beállítani.
Bejegyzését azzal zárja, hogy a Biden-kormányzat megbukott, ezzel pedig új lehetőség nyílik a béke irányába:
A Trump-adminisztráció az évek óta húzódó véres háború tárgyalásos lezárására törekszik. Európának pedig a háború szervezése helyett érdeke és kötelessége is támogatni az amerikai béketörekvéseket.
Borítókép: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (Fotó: MTI)