A román–amerikai viszony azután fagyott be, hogy az amerikai alelnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás kapcsán negatív példaként említett Romániát, amikor arról beszélt, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága visszaszorulóban van Európában.
J. D. Vance február végén ismét bírálta Bukarestet. Mint fogalmazott, a barátság a közös értékeken alapul, s „nem azonos az értékrendünk, ha eltörölsz egy választást, mert nem tetszik az eredmény”. Elon Musk több alkalommal is bíráló posztokat osztott meg a közösségi médiában Romániával kapcsolatban.
A román miniszterelnök a román–amerikai viszony javítása érekében különmegbízottak révén igyekezett újra felvenni a kapcsolatot a Trump-adminisztrációval.
Változtatunk a megközelítésen. Megpróbálunk kilépni abból a buborékból, amelyik eddig működött. A Trump-adminisztráció másképp működik
– fogalmazott a kormányfő.
Csakhogy Dragos Sprinceana, az egyik különmegbízott a bukaresti politikusok és a média célkeresztjébe került, miután szembefordult az Ilie Bolojan ügyvivő államfő által képviselt külpolitikával.
Nem Macron képviseli az Európai Uniót. Én úgy vélem, hogy az EU értékei egészen mások, mint amit Macron úr most képvisel
– idézte a Maszol hírportál Sprinceanát.
Mint mondta, Washington nagyon szeretné megállítani a háborút Ukrajnában, Macron viszont a háború folytatását akarja. Szerinte „amíg Románia ezzel az irányvonallal van összhangban, addig Egyesült Államok nem lesz túl lelkes. Sprinceanu azt üzente a Trump-adminisztrációnak, hogy meg kell várni a májusi elnökválasztás után hivatalba lépő új államfőt, s azt követően kell folytatni a kétoldalú kommunikációt, a gazdasági, a politikai és a stratégiai kapcsolatokat.
Borítókép: Ilie Bolojan, Románia elnöke az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján (Fotó: AFP)