Óriási a fejetlenség „bezzeg Romániában”

Elhatárolódott a kormány különmegbízottjaként emlegetett Dragos Sprinceanutól a román miniszterelnök, miután az Egyesült Államokban élő üzletember azt mondta, a washingtoni adminisztrációnak „egy kicsit figyelmen kívül kellene hagynia az Ukrajna- és Franciaország-párti román üzeneteket", mivel Romániának jelenleg ügyvivő elnöke van, „aki másfél hónap múlva már nem fog számítani”.

Ilie Bolojan, Románia elnöke az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján (Fotó: AFP)
Ilie Bolojan, Románia elnöke az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román–amerikai viszony azután fagyott be, hogy az amerikai alelnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás kapcsán negatív példaként említett Romániát, amikor arról beszélt, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága visszaszorulóban van Európában.

 J. D. Vance február végén ismét bírálta Bukarestet. Mint fogalmazott,  a barátság a közös értékeken alapul, s „nem azonos az értékrendünk, ha eltörölsz egy választást, mert nem tetszik az eredmény”. Elon Musk több alkalommal is bíráló posztokat osztott meg a közösségi médiában Romániával kapcsolatban.  

A román miniszterelnök a román–amerikai viszony javítása érekében különmegbízottak révén igyekezett újra felvenni a kapcsolatot a Trump-adminisztrációval. 

Változtatunk a megközelítésen. Megpróbálunk kilépni abból a buborékból, amelyik eddig működött. A Trump-adminisztráció másképp működik

 – fogalmazott a kormányfő. 

Csakhogy Dragos Sprinceana, az egyik különmegbízott a bukaresti politikusok és a média célkeresztjébe került, miután szembefordult az Ilie Bolojan ügyvivő államfő által képviselt külpolitikával. 

Nem Macron képviseli az Európai Uniót. Én úgy vélem, hogy az EU értékei egészen mások, mint amit Macron úr most képvisel

– idézte a Maszol hírportál Sprinceanát. 

Mint mondta, Washington nagyon szeretné megállítani a háborút Ukrajnában, Macron viszont a háború folytatását akarja. Szerinte „amíg Románia ezzel az irányvonallal van összhangban, addig Egyesült Államok nem lesz túl lelkes. Sprinceanu azt üzente a Trump-adminisztrációnak, hogy meg kell várni a májusi elnökválasztás után hivatalba lépő új államfőt, s azt követően kell  folytatni a kétoldalú kommunikációt, a gazdasági, a politikai és a stratégiai kapcsolatokat. 

Borítókép: Ilie Bolojan, Románia elnöke az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.