Donald Trump egyértelművé tette, hogy az orosz–ukrán háború ügyében indított békekezdeményezések hamarosan véget érhetnek, ha Moszkva nem mutat hajlandóságot a megegyezésre. Az amerikai elnök – akinek adminisztrációja már hetekkel ezelőtt közvetítési folyamatot indított – pénteken úgy fogalmazott: „Ha egyik fél sem képes kompromisszumra, akkor egyszerűen annyit mondunk, hogy ostobák vagytok, szörnyű emberek vagytok, és kiszállunk.”

Az orosz–ukrán háború befejezésére irányuló próbálkozások akadoznak
A diplomáciai erőfeszítések egy 30 napos tűzszüneti javaslat köré épülnek, amelyet az Egyesült Államok terjesztett elő Párizsban.
Kijev már jelezte, hogy 90 százalékban kész elfogadni a Trump-féle keretmegállapodást – árulta el egy magas rangú amerikai tisztviselő.
Az egyezség részletei még nyitottak, különösen a fegyvernyugvás földrajzi határaival kapcsolatban, de Kijev már most is hajlandó lenne elfogadni a harcok jelenlegi vonalának befagyasztását de facto módon – a területek jogi elismerése nélkül.
A tárgyalások következő fordulóját Londonban tartják, ahol Trump emberei azt remélik, Moszkva végre válaszol az amerikai javaslatra. Amennyiben nem születik előrelépés, Trump kész elengedni az ügyet:
Nagyon sok időt és energiát szántunk erre, de ha nem működik, akkor lépnünk kell tovább
– mondta Marco Rubio külügyminiszter.
Tűzszünet, akár komoly engedményekkel
A tárgyalások hátterében komoly engedmények lehetőségéről is szó esik. A Bloomberg szerint Trump emberei akár a Krím orosz fennhatóságának elismerését is mérlegelik, hogy elérjék Moszkva együttműködését.
Emellett felmerült a szankciók enyhítése és az EU-ban befagyasztott 300 milliárd dollárnyi orosz vagyon felszabadítása is.
A Fehér Ház ugyanakkor eddig elzárkózott attól, hogy hivatalosan bármely megszállt ukrán területet elismerjen oroszként. Szakértők szerint ezek az engedmények aláásnák az USA és a NATO hitelét, miközben Putyin eddig sem mutatott valódi hajlandóságot a békére:
A Kreml folyamatosan megsérti a korábbi tűzszüneti megállapodásokat, és továbbra is rakétákkal és drónokkal támadja az ukrán civil lakosságot
– mondta az Atlantic Council elemzője, Alex Plitsas.
Nő a nyomás Kijeven, Moszkva kivár
Több európai diplomata szerint Trump csapata – különösen Rubio és a különmegbízott Steve Witkoff – leginkább Ukrajnára gyakorol nyomást, hogy minél hamarabb elfogadja a feltételeket. Egy ukrán kormányközeli forrás szerint ez aggodalomra ad okot:
ha az Egyesült Államok feladja a közvetítő szerepét, az könnyen az amerikai katonai és hírszerzési támogatás leállítását is jelentheti, ami „katasztrofális következményekkel járhat”.
Az orosz–ukrán háború rendezésének kulcsa tehát most Moszkva kezében van. Ha a következő napokban nem mozdul előre a folyamat, Trump elnök valóban elengedheti a béketárgyalásokat – és vele együtt Ukrajnát is.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Foó: AFP)