A Network Contagion Research Institute (NCRI ) által készített felmérés szerint egyre többen vannak, akiknek nem okoz gondot a politikai erőszak, akár a gyilkosságok igazolása, sőt még ünneplik is azokat. Úgy tűnik, a változás az utóbbi időben következett be, hívta fel rá a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség.

Fotó: AFP
A jelentés szerint „a Donald Trumpot és Elon Muskot célzó politikai erőszak egyre inkább normalizálódik. A 2024. július 13-i, Trump elnök elleni merényletkísérletet követően úgy tűnik, hogy a politikai erőszak tolerálása – sőt pártolása – megugrott, különösen a lakosság politikailag baloldali beállítottságú szegmensei körében”. Egy több mint 1200 amerikai felnőtt körében végzett felmérés során
a válaszadók 38 százaléka mondta azt, hogy legalább „némileg indokolt” lenne Donald Trump elnök megölése. 31 százalék ugyanezt mondta Elon Musk meggyilkolásának lehetőségéről.
Amikor ezeket a válaszokat csak a baloldali felmérésben részt vevőkre szűkítettük, a többségük (55 százalék) azt mondta, hogy „valamelyest indokolt” lenne Trump meggyilkolása, és 48 százalékuk ugyanezt mondta Muskról.
Ami korábban kulturálisan tabu volt, az mára elfogadhatóvá vált
– mondta az NCRI-jelentés vezető szerzője, Joel Finkelstein a Fox Newsnak. Egyértelmű változást látunk abban, amelyet mi „merényletkultúraként” definiálunk. Ez magában foglalja a dicsőítést, az egyre gyakoribb kísérleteket és változó normákat – tette hozzá.
Mint mondta, „Trump tökéletes célpontot jelent a merényletkultúra számára. Hatalmas, gazdag és provokatív. Ez teszi őt a legmagasabb polcra azok számára, akik dicsőítik a politikai erőszakot”.
A politikai okokból elkövetett vandalizmus és vagyoni károkozás támogatása is megnőtt. Amikor a válaszadókat arról kérdezték, hogy indokolt-e egy Tesla-kereskedés lerombolása, tízből négyen értettek egyet, amikor pedig a baloldaliakra korlátozták a kérdést, ez az arány 58 százalékra nőtt.
„A vagyonrongálással való egyetértés nemcsak egy kiugró vélemény volt, hanem szorosan csoportosult a politikai merényletek és az erőszak más formáinak támogatásával” – tette hozzá Finkelstein. „Ez egy összefüggő hitrendszerre utal, nem csak elszigetelt sérelmekre. A Tesla a kapitalizmussal, a technológiai hatalommal és a konzervatív politikával kapcsolatos szélesebb körű frusztrációk egyik jelképévé vált. Egy márkakereskedés felgyújtása nem csupán tiltakozás, hanem performansz, a radikális csoporthoz való tartozás jelzése” – fejtette ki.
A politikai erőszakot támogatók aránya jelentősen magasabb volt a baloldalon, mint a jobboldalon.
Azt találtuk, hogy a baloldaliak statisztikailag nagyobb arányban támogatták a politikai gyilkosságokat, 41 százalékkal többen, mint a jobboldaliak
– tette hozzá Finkelstein.
A tanulmány vezető szerzője úgy véli, hogy a „merényletkultúra” gyökerei az ideológiai fogságból, valamint a tehetetlenség érzéséből erednek, miután Kamala Harris kikapott Trumptól.
Borítókép: Donald Trump a merényletkísérlet után (Fotó: AFP)