Robert C.Castel: Kína jóléte függ az Egyesült Államokkal való kapcsolatától + videó

A történelmi mintázat azt mutatja, hogy a vámháborúk ritkán fordulnak át közvetlen katonai konfliktusokba – derült ki a Front Robert C. Castellel című podcast legújabb adásából. Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója, Fekete Rita műsorvezető kérdései nyomán érintette az USA és Oroszország viszonyát, egy esetleges ukrán béke lehetőségét, valamint azt is, hogy mi az aktuális helyzet a Közel-Keleten.

2025. 04. 11. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ország kezdeményezett egyeztetést a vámok bevezetéséről az Egyesült Államokkal, erre válaszul Trump kilencven napra felfüggesztette a vámok bevezetését, kivéve Kína esetében. Peking ugyanis tárgyalások helyett a viszontvámokat választotta. Így most mindkét fél felfelé licitál a vámok mértékében.

Robert C. Castel hangsúlyozta, fontos megérteni az Egyesült Államok helyzetét ahhoz, hogy érthető legyen Kína reakciója.  

„Az Egyesült Államok két dolgot adott az évtizedek folyamán. Az egyik a biztonsági garanciák, és ebben az is benne van, hogy egy kínai hadihajó, egy kínai kereskedelmi hajó elindulhat Kínából, megérkezhet Európába. Tehát ez gyakorlatilag az Egyesült Államok biztosította. A másik dolog, amit az Egyesült Államok biztosított, az a piaca. A világ legnagyobb piaca tulajdonképpen, amit megnyitott mindenki előtt, azt megnyitotta Kína előtt is. Tehát Kínának a gazdasági felemelkedése azzal kezdődött, hogy megnyílt előtte ez a hatalmas piac, és nem Kínának kellett kiépíteni azt a hadiflottát, amelyik biztosítja a hajóinak a szabad hajózását a világtengeren”  

– hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő, aki szerint ez egy olyan dolog, amit magától értetődőnek veszünk, de ha ez nem lenne, akkor válna egyértelművé, hogy mit jelent ez a különbség.  

„Látjuk azt, hogy a húszik jelentette fenyegetés milyen drámaian megdrágítják az árukat, amik a távol-keletről jönnek Európába. Tehát ebben a kontextusban kell Kína lépéseit értelmezni. Én azt hiszem, hogy Kínának a jóléte továbbra is ezeken a dolgokon múlik. Azon múlik, hogy hozzáférése legyen az amerikai piachoz, és azon múlik, hogy az amerikai flotta garantálja a kínai hajók, kereskedelmi hajók biztonságát is a tengereken. Szerintem ez mindenképpen egy határt fog szabni Kína cselekedeteinek, ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy ez a fajta egymásra utaltság, hogy az Egyesült Államok el van adósodva Kínának, ugyanakkor Kína függ az amerikai piactól, meg az amerikai biztonsági garanciáktól a tengereken, ez nem mindig teremt békét.”

A podcastben szó van még

  • a ritkaföldfémek jelentőségéről, 
  • az amerikai–orosz tárgyalásokról, 
  • az ukrajnai békefolyamatról, 
  • a háborúpárti országok békeellenes törekvéseiről, 
  • a hajlandók koalíciójáról.


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.