Messze még az orosz–ukrán háború vége, húsvétra már aligha lesz béke, ezért Amerika igyekszik mind nagyobb nyomást gyakorolni mindkét félre. Elon Musk legutóbb már azt vetette fel, ha tíz ukrán oligarchára szankciót vetnének ki, gyorsan véget érne a háború, akár napokon belül összeomolhatna az ukrán front.
Lapunk bizalmas amerikai forrásból megszerezte a már készülő listát, amin a szankcionálandó tíz legbefolyásosabb ukrán oligarcha szerepel, közülük kettő neve Magyarországon is ismerősen cseng.
A mi szemszögünkből az a legszebb az egészben, hogy ebben a szankciós hajtóvadászatban két olyan oligarcha is terítékre kerülhet, akik már sokat ártottak a magyar nemzetnek. Az egyikük – ahogy azt már többször megírtuk – kulturális fajirtást folytat Kárpátalján, és nemzetközi csempészhálózatot működtet, a másik oligarcha pedig közel állt ahhoz, hogy rátegye a kezét a magyar nehézipar fellegvárára, a Dunaferre.
Lássuk a listát!
Rinat Ahmetov
Petro Porosenko
Viktor Pincsuk
Szerhij Lyvocskin
Vaszilj Pityovka
Olekszandr Jaroszlavszkij
Olekszandr Hereha
Halina Hereha
Kosztyantin Zhevago
Viktor Baloga
Páran közülük nagyobb figyelmet érdemelnek.
Rinat Ahmetov
A tatár származású üzletember a Szovjetunió felbomlása után meglovagolta a vadkapitalizmust, és példátlan gyorsasággal Európa egyik leggazdagabb emberévé nőtte ki magát, ma már nyolcmilliárd dolláros vagyonával. A három éve folyó háborúban a világ leggazdagabb embereit listázó Forbes magazin szerint nem nagyon olvadt, inkább nőtt a vagyona, ma is Ukrajna első számú oligarchája.

Miután több vasgyárat és acélművet elveszített, tavaly szemet vetett a hányatott sorsú Dunaferre (a Metinvesten keresztül vásárolta volna fel), de a magyar kormány résen volt, és nemzetbiztonsági okokból kizárták a pályázatból, ami ellen fellebbezés nincs.
A Sahtar Donyeck labdarúgó klub tulajdonosa azóta már nyilván belátta, hogy nálunk nemigen rúghat labdába.
Petro Porosenko
Volt ukrán elnök, akit éppen Zelenszkij váltott. Cégbirodalmát kakaóbab-kereskedelemmel alapozta meg, aztán egymás után vásárolta fel a csokoládégyárakat. Ebben az iparágban Ukrajnában máig a legnagyobb, de termékeivel fél Európában, így nálunk is jelen van.

Aki ma Roshen – lásd: Po(roshen)ko – márkájú édességet majszol, az jó, ha tudja, hogy egy ukrán oligarchát gazdagít ezzel – ha csak fillérekkel is.
Viktor Pincsuk
Kohászból lett mérnök, mérnökből vállalkozó, vállalkozóból milliárdos, milliárdosból politikus. Mellesleg egy volt ukrán elnök veje. Egy londoni székhelyű befektetési és tanácsadó cég alapítója és tanácsadója, de akad néhány médiaérdekeltsége is. Pincsuk az Interpipe tulajdonosa, az acélcsövek és vasúti keréktárcsák legnagyobb gyártója Ukrajnában.
Viktor Baloga
Végül, de nem utolsósorban: Viktor Baloga, akit lapunk olvasói már jól ismerhetnek.
Ő a Baloga klán feje, Kárpátalja ura, ahol – nem érdemes kertelni, ki kell mondani – kulturális fajirtást folytat, aminek mi, magyarok vagyunk az elszenvedői. Utasítására kisebbségi iskolákat szüntetnek meg, magyar utcaneveket tüntetnek el, és fia, a munkácsi polgármester közreműködésével ledöntette a turulszobrot is.

Az amerikaiak figyelmét pedig azzal kelthette fel, hogy a titkosszolgálati jelentések szerint ő a fél világon átnyúló csempészhálózat feje. Ami pedig ebből már nem titok, lapunk is megírta:
a debreceni repülőtéren megbukott egy óriási cigarettaszállítmány, a csempészek, a Baloga klán emberei a magyar bíróságon már a vádlottak padján ülnek.
A tíz ukrán oligarchában van valami közös. A világ leggazdagabbjait listázó amerikai Forbes magazin idén áprilisi kiadásában arról ír, hogy meglepő módon az ukrán oligarcháknak nem csökkent, hanem nőtt a vagyonuk a háború folyamán.
A másik közös pont, hogy mindegyikük ellen büntető eljárást indított saját országuk hatósága, amit aztán váratlanul megszüntettek. Erős a gyanú, hogy minden esetben megköttetett a hallgatólagos szerződés, a pénz és a hatalom összesimult.