Trump meghúzta a ravaszt

Az amerikai elnök megszólalt a vámok felfüggesztésével és Kínával kapcsolatban. Trump elmondta: Peking megállapodást akar az Egyesült Államokkal. J. D. Vance alelnök korábban parasztnak nevezte a kínaiakat. Washington úgy véli, ami most zajlik, az nem vámháború.

Forrás: Independent, MTI2025. 04. 10. 6:26
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína visszavágott J. D. Vance alelnöknek, miután az ország lakosságát „kínai parasztoknak” nevezte. Vance a Fox Newson megvédte a Trump-kormányzat széles körben elterjedt új tarifáit azzal a kérdéssel, hogy mit tett a „globalista gazdaság” az Egyesült Államokért. Az alelnök azt mondta, hogy az Egyesült Államok „hatalmas összegű adósságot vesz fel azért, hogy más országok által gyártott dolgokat vásároljon”.

Trump alelnöke, J.D. Vance (Fotó: AFP)
Trump alelnöke, J. D. Vance (Fotó: AFP)

Hozzátette: 

Pénzt veszünk fel a kínai parasztoktól, hogy megvásároljuk azokat a dolgokat, amelyeket ezek a kínai parasztok gyártanak.

A kínai külügyminisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón reagált ezekre a szavakra. Azt mondta, meglepő és szomorú volt hallani az alelnök szavait.

Azt is megjegyezte, hogy „Kína álláspontja a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokról nagyon világossá vált”.

Peking megfogadta, hogy Kína a végsőkig harcolni fog. 

Az Egyesült Államok tavaly 440 milliárd dollár értékben vásárolt árut Kínából, amely Mexikó után a második legnagyobb amerikai importforrása lett.

Donald Trump szerint ugyanakkor Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal.

 Az elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Háznál azt követően, hogy 125 százalékra emelte a Kínával szembeni vámokat, miközben számos más ország esetében kilencven napra felfüggesztette a viszonossági vámok alkalmazását szerdán, írta meg az MTI.

Az amerikai elnök büszke embernek nevezte Hszi Csin-ping kínai államfőt, ami megnehezíti, hogy tárgyalásba bocsátkozzon a vámokról kialakult vita közepette.

Trump megindokolta a döntését

Kínával azt követően mélyült el a vámok körüli konfliktus, hogy Donald Trump országonként különböző mértékű viszonossági vámrendszere a kínai árukra 34 százalékos vámot tartalmazott. Erre válaszul Kína pótlólagos 34 százalékos vámmal reagált. Ezt követően Donald Trump bejelentette, hogy amiért Kína nem a tárgyalásos utat választotta további ötven százalékos vámmal sújtja Kínát, amire Peking további vámemeléssel reagált, immár 84 százalékra emelve az amerikai termékeket sújtó vámot. A végső amerikai lépés volt a vám 125 százalékra növelése.

Donald Trump újságírói kérdésre a vita ellenére úgy nyilatkozott: a kínai TikTok tulajdonlásáról szóló tárgyalásokban eredményt vár, bár megjegyezte, hogy a jelenlegi helyzetben ebben késlekedés van. 
 

Az elnök részben azzal magyarázta a viszonossági vámok alkalmazásának felfüggesztését Kínán kívül gyakorlatilag minden partner esetében, hogy az elmúlt napokban az emberek kissé „félőssé” váltak azok bevezetésének lehetséges következményei miatt, valamint a kötvénypiacok mozgása is „finnyássá” tett embereket.

 Hangsúlyozta, hogy ilyen körülmények között fontos a rugalmasság is.

Donald Trump az új amerikai vámrendszer bejelentése által elindított folyamat kapcsán azt hangsúlyozta, hogy fenntarthatatlan volt a külkereskedelem eddigi gyakorlata, ami az Egyesült Államok deficitjére épített. 

Valakinek meg kellett húznia a ravaszt, és én hajlandó voltam meghúzni

 – fogalmazott.

Az amerikai elnök kilátásba helyezte azt is, hogy azon amerikai vállalatok számára kivételeket adjon a vámrendszeren belül, amelyeket a behozatali terhek súlyosan érintenek. Megerősítette azt is, hogy bizonyos szektorokra vonatkozóan továbbra is napirenden vannak különleges vámok, mint a gyógyszeripar és chipgyártás. Ezt azzal indokolta, hogy kritikusan fontos iparágakról van szó, amelyek amerikai termelési bázisát vissza akarja építeni, ehhez pedig a behozatalt vámokkal kell korlátozni.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter nem sokkal korábban a Fehér Ház előtt újságíróknak azt mondta, hogy a folyamat, ami szerdán a viszonossági vámok felfüggesztéséhez vezetett, az elnök stratégiájának része volt, amivel tárgyalóasztalhoz ültetett jelenleg már több mint 75 országot.

Olyan államokról van szó, amelyek jelezték tárgyalási szándékukat az Egyesült Államokkal való kereskedelmi forgalom kiegyensúlyozására. Ahogy a miniszter mondta, korábban is azt volt az amerikai kormány üzenete, hogy azon ország, amely nem vezet be megtorló jellegű vámokat, engedményre számíthat, tárgyalások formájában.  Azt ígérte, hogy az Egyesült Államok jó hiszemben tárgyal majd, minden partnerrel külön, ezekben pedig Donald Trump is részt vállal.  

A kínai ellenállással kapcsolatban Scott Bessent úgy fogalmazott, hogy Peking öngólt lőtt, de hozzátette, hogy a kialakult konfliktust nem nevezné vámháborúnak.

A pénzügyminiszter beszámolt arról, hogy Vietnám képviselőivel már szerdán zajlott tárgyalás, ami azért kiemelten fontos, mert a délkelet-ázsiai országgal folyó kereskedelemben kimagasló az amerikai deficit.

A kereskedelmi megbeszéléseket illetően úgy fogalmazott, hogy „minden az asztalon van”. Erre példaként azt említette, hogy az alku része lehet az, ha Japán, Dél-Korea és Tajvan valamilyen módon szerepet vállal az alaszkai cseppfolyósított földgáztermelésben, majd vásárlóként is megjelenik.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.