Az amerikai elnök, Trump újabb, korábban nem látott mértékű vámintézkedéseket jelentett be, amelyek célja, hogy kiegyenlítse az Egyesült Államok hatalmas külkereskedelmi hiányát. A Fehér Ház szerint a világ országainak döntő többsége visszaél az amerikai piac nyitottságával, ezért április 2-án kezdetét veszi a „felszabadulás napja” nevű kezdeményezés, amelynek részeként viszonossági elven alapuló, célzott vámokat vezetnek be.

Fotó: AFP
Trump célkeresztjében a „Piszkos 15” országok
A pénzügyminiszter, Scott Bessent szerint a legfőbb célpontok a „Piszkos 15” néven emlegetett országok, amelyek a teljes amerikai külkereskedelmi volumen 15 százalékát teszik ki, és jelentős vámokat vagy más nem vámjellegű korlátozásokat alkalmaznak az amerikai termékekkel szemben.
Bár a teljes lista hivatalosan nem ismert, az amerikai kereskedelmi hivatal már korábban 21 országot nevezett meg, amelyek „különös figyelmet” érdemelnek az igazságtalan kereskedelmi gyakorlatok miatt.
Ezek között szerepel Kína, az Európai Unió, India, Mexikó, Kanada, Japán, Dél-Korea, valamint több délkelet-ázsiai és latin-amerikai állam is. Trump újságírók kérdésére kijelentette:
Minden országgal kezdjük, majd meglátjuk, mi történik.
Hangsúlyozta, hogy nincs felső határ, vagyis bármely ország számíthat vámokra, ha Washington úgy ítéli meg, hogy kihasználja az amerikai gazdaságot.
Világszerte erősödik az aggodalom
A bejelentésekre több ország már reagált: Kanada és Kína megtorló vámintézkedéseket helyezett kilátásba, az Európai Unió pedig április közepére tervezi saját ellenlépéseit. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke szerint:
Ők felszabadulásként értelmezik, mi viszont sorsfordító pillanatként tekintünk rá, amikor meg kell védenünk a saját érdekeinket.
India, amely szintén a „Piszkos 15” körébe tartozhat, egyes vámok csökkentéséről kezdett tárgyalni, hogy tompítsa az amerikai intézkedések hatását.
Nincs mindenki meggyőzve
Noha Trump kormányzata az amerikai ipar védelmére hivatkozik, több gazdasági szervezet, köztük az Amerikai Kereskedelmi Kamara is bírálta a döntést. Szerintük nem a vámok a legjobb megoldás:
Az Egyesült Államok kereskedelmi hiányát nem a külföldi vámok okozzák
– írták a kormányzatnak címzett állásfoglalásukban. A legnagyobb amerikai autógyártók is attól tartanak, hogy a 25 százalékos vám az import autóalkatrészekre megdrágítja a gyártást, és veszélybe sodorhatja az ellátási láncokat. A mezőgazdasági termelők pedig a visszavágó vámok miatt aggódnak, amelyek ellehetetleníthetik az amerikai exportot.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)