Trump keményen visszavág a kereskedelmi egyenlőtlenségekért

Szerdán indulhat az újabb vámháború, amelyre a világpiac már most feszült figyelemmel készül. Trump szerint eljött a „felszabadulás napja”, amikor szigorú vámokat vet ki azon országokra, amelyek szerinte aránytalan előnyöket élveznek az Egyesült Államokkal szemben. A listán szereplő úgynevezett „Piszkos 15” államok a legkeményebb intézkedésekre számíthatnak.

2025. 04. 01. 19:42
Donald Trump amerikai elnök
Donald Trump amerikai elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnök, Trump újabb, korábban nem látott mértékű vámintézkedéseket jelentett be, amelyek célja, hogy kiegyenlítse az Egyesült Államok hatalmas külkereskedelmi hiányát. A Fehér Ház szerint a világ országainak döntő többsége visszaél az amerikai piac nyitottságával, ezért április 2-án kezdetét veszi a „felszabadulás napja” nevű kezdeményezés, amelynek részeként viszonossági elven alapuló, célzott vámokat vezetnek be.

Trump vámháborúja több területet is érinthet
Trump vámháborúja több területet is érinthet
Fotó: AFP

Trump célkeresztjében a „Piszkos 15” országok

A pénzügyminiszter, Scott Bessent szerint a legfőbb célpontok a „Piszkos 15” néven emlegetett országok, amelyek a teljes amerikai külkereskedelmi volumen 15 százalékát teszik ki, és jelentős vámokat vagy más nem vámjellegű korlátozásokat alkalmaznak az amerikai termékekkel szemben. 

Bár a teljes lista hivatalosan nem ismert, az amerikai kereskedelmi hivatal már korábban 21 országot nevezett meg, amelyek „különös figyelmet” érdemelnek az igazságtalan kereskedelmi gyakorlatok miatt. 

Ezek között szerepel Kína, az Európai Unió, India, Mexikó, Kanada, Japán, Dél-Korea, valamint több délkelet-ázsiai és latin-amerikai állam is. Trump újságírók kérdésére kijelentette: 

Minden országgal kezdjük, majd meglátjuk, mi történik.

Hangsúlyozta, hogy nincs felső határ, vagyis bármely ország számíthat vámokra, ha Washington úgy ítéli meg, hogy kihasználja az amerikai gazdaságot.

Világszerte erősödik az aggodalom

A bejelentésekre több ország már reagált: Kanada és Kína megtorló vámintézkedéseket helyezett kilátásba, az Európai Unió pedig április közepére tervezi saját ellenlépéseit. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke szerint:

Ők felszabadulásként értelmezik, mi viszont sorsfordító pillanatként tekintünk rá, amikor meg kell védenünk a saját érdekeinket.

India, amely szintén a „Piszkos 15” körébe tartozhat, egyes vámok csökkentéséről kezdett tárgyalni, hogy tompítsa az amerikai intézkedések hatását.

Nincs mindenki meggyőzve

Noha Trump kormányzata az amerikai ipar védelmére hivatkozik, több gazdasági szervezet, köztük az Amerikai Kereskedelmi Kamara is bírálta a döntést. Szerintük nem a vámok a legjobb megoldás: 

Az Egyesült Államok kereskedelmi hiányát nem a külföldi vámok okozzák

– írták a kormányzatnak címzett állásfoglalásukban. A legnagyobb amerikai autógyártók is attól tartanak, hogy a 25 százalékos vám az import autóalkatrészekre megdrágítja a gyártást, és veszélybe sodorhatja az ellátási láncokat. A mezőgazdasági termelők pedig a visszavágó vámok miatt aggódnak, amelyek ellehetetleníthetik az amerikai exportot.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.