Erdő Péter a leendő pápa feladatairól beszélt + videó

A következő pápának és az egyháznak az emberiség történetének drámai korszakában kell küldetését teljesítenie, mondta homíliájában Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek, aki római címtemplomában mutatott be misét vasárnap. Erdő Péter a Santa Maria Nova bazilikában mutatott be misét.

Forrás: MTI2025. 05. 04. 16:03
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek Fotó: Kovács Attila Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május hetedikén kezdődik a pápaválasztó konklávé, melynek során a világ minden tájáról összesereglett bíborosok megválasztják a katolikus egyház új vezetőjét. Erdő Péter magyar bíboros, a pápaválasztás egyik esélyese ezen alkalomból arról beszélt, hogy milyen kihívásokkal kell majd szembenéznie a leendő egyházfőnek.

Erdő Péter Rómában mutatott be szentmisét
Erdő Péter Rómában mutatott be szentmisét. Fotó: MTI/Kovács Attila

Erdő Péter az egyház előtt álló kihívásokról beszélt

Erdő Péter hangsúlyozta: 

Ennek az emberiségnek szüksége van Krisztusra! Szüksége van ránk (az egyházra) is, ha Krisztushoz tartozunk!

Úgy vélte, 

a mai egyháznak mindenekelőtt saját küldetése kérdésével kell szembesülnie.

A május 7-én kezdődő pápaválasztáson részt vevő bíboros római címtemplomában, a Forum Romanumon található Santa Francesca Romana bazilikában mutatott be misét.

Hagyománynak számít, hogy a konklávé előtti napokban a bíborosok a pápa által számukra kijelölt templomban miséznek. A történelmi városközpontban levő Santa Francesca Romana, más nevén a Santa Maria Nova bazilikát 2023-ban Ferenc pápa jelölte ki Erdő Péter számára. Olasz nyelvű homíliájában Erdő Péter az egyház jelentős pillanatáról beszélt. 

Szentbeszédében az új pápa hivatásáról, az egyház előtt álló kihívásokról szólt a magyar főpásztor. Az evangélium szavaiból kiindulva Szent Péter meghívásáról beszélt, a Krisztus és a legfontosabb tanítvány közti beszélgetésről, mely egyfajta megbízás az egyház vezetésére. 

Ha a római pápa szent Péter utóda, akkor szükségszerűen Krisztus helytartója. Hivatása, hogy legeltesse nyáját, Isten népét. Ez a hivatás meghaladja az emberi erőforrásokat, de Jézus ígéretet tett, hogy elküldi a Szentlelket, mely az ő személyes jelenléte, megígérte, hogy egyháza mellett lesz az idők végéig

– mondta homíliájában Erdő Péter bíboros. Hangsúlyozta, az egyház feje Jézus Krisztus. Az egyháznak elsősorban saját hivatásával kell szembenéznie: „Mi, keresztények a Názáreti Jézus apostolai vagyunk, a megfeszített és feltámadt Krisztus hordozói”. Erdő Péter bíboros szentbeszédében utalt a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodalitás fontosságára, mely azt feltételezi, hogy a katolikus egyház, a püspöki kar és Isten népe közösen halad az Úr által kijelölt úton. Kifejtette, hogy Krisztus megismerését és a vele való kapcsolatot, a Szentírás mellett maga az egyház tartja fent saját hagyományával. 

Ez a hagyomány nem merül ki a történeti események felidézésében, hanem tanúságtételt jelent

– mondta. Egy Gustav Mahlernek – a bíboros szerint talán tévesen – tulajdonított mondást idézett, miszerint a hagyomány a tűz őrzését jelenti, nem a hamu imádását. Az egyháznak a Krisztussal való közvetlen és azonnali kapcsolatát emelte ki, hangsúlyozva, hogy az szabja meg az egyház küldetésének kritériumait és feladatait. 

Az egyház alapértékű missziójának nevezte az Evangélium hirdetését, a szentségek tiszteletben tartását, a krisztusi tanítás terjesztését.

A bíboros úgy vélte, az idők változását mutatja a lelkiségi mozgalmak és új közösségek virágzása, amelyek az egyház számára ajándéknak számítanak, ha autentikus hit szerint tevékenyek, egyensúlyban és élő kapcsolatban az egyházmegyékkel és plébániákkal. Erdő Péter az egyház küldetésével, szerkezeti felépítésével és szolgálati feladataival kapcsolatban a II. vatikáni zsinatot idézte, valamint Ferenc pápának a Püspöki közösség kezdetű 2018-as apostoli konstitúcióját, a testületi munka és a helyi püspökök szerepét hangsúlyozva.

Imádkozzunk a konklávéért, az új pápáért, akit megválasztanak és az egyházért, amelynek küldetését az emberiség története drámai korszakában kell teljesítenie

– mondta a bíboros.

A megtelt bazilikában a Rómában szolgáló papok, a magyar és nemzetközi diplomáciai élet képviselői, a fővárosban élő magyarok, valamint Kecskemétről érkezett népes magyar zarándokcsoport vett részt. Erdő Pétert taps kísérte, amikor elhagyta a templomot. Áldást adott egy kisgyerekre, akit egy édesanya feléje tartott.

A bazilika rektora megtiszteltetésnek nevezte Erdő Péter jelenlétét

A Szent Franciska Romana bazilika rektora dom Benedetto Toglia olivetánus szerzetes nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy Erdő Pétert címtemplomában fogadhatja. Elmondta, hogy mindig nagy szeretettel látja Rómában, fontosnak tartja, hogy a magyar bíboros otthon érezze magát az Örök Városban. 

Lapunknak arról nyilatkozott, hogy a szentmisét a magyar főpásztorért és a Bíborosi Kollégium összes tagjáért ajánlotta fel, hogy a Szentlélek vezesse őket az új pápa megválasztásában.

Hangsúlyozta, hogy ebben a rendkívül fontos időszakban imádkoznunk kell az egyház javáért. 

Különösen a Szentlélek közbenjárásáért, hogy egy olyan pápánk legyen, aki az egyetemes egyház vezetője lesz. Az egyház akkor válik kiszolgáltatottá és sebezhetővé, amikor hiányzik a Szentatya. Krisztus Pétert választotta ki és rá építette az egyházát. Imádkozzunk, hogy az Úr olyan pápát adjon, aki atya és egyben pásztor is

– fogalmazott.

Borítókép: Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.