Szentbeszédében az új pápa hivatásáról, az egyház előtt álló kihívásokról szólt a magyar főpásztor. Az evangélium szavaiból kiindulva Szent Péter meghívásáról beszélt, a Krisztus és a legfontosabb tanítvány közti beszélgetésről, mely egyfajta megbízás az egyház vezetésére.
Ha a római pápa szent Péter utóda, akkor szükségszerűen Krisztus helytartója. Hivatása, hogy legeltesse nyáját, Isten népét. Ez a hivatás meghaladja az emberi erőforrásokat, de Jézus ígéretet tett, hogy elküldi a Szentlelket, mely az ő személyes jelenléte, megígérte, hogy egyháza mellett lesz az idők végéig
– mondta homíliájában Erdő Péter bíboros. Hangsúlyozta, az egyház feje Jézus Krisztus. Az egyháznak elsősorban saját hivatásával kell szembenéznie: „Mi, keresztények a Názáreti Jézus apostolai vagyunk, a megfeszített és feltámadt Krisztus hordozói”. Erdő Péter bíboros szentbeszédében utalt a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodalitás fontosságára, mely azt feltételezi, hogy a katolikus egyház, a püspöki kar és Isten népe közösen halad az Úr által kijelölt úton. Kifejtette, hogy Krisztus megismerését és a vele való kapcsolatot, a Szentírás mellett maga az egyház tartja fent saját hagyományával.
Ez a hagyomány nem merül ki a történeti események felidézésében, hanem tanúságtételt jelent
– mondta. Egy Gustav Mahlernek – a bíboros szerint talán tévesen – tulajdonított mondást idézett, miszerint a hagyomány a tűz őrzését jelenti, nem a hamu imádását. Az egyháznak a Krisztussal való közvetlen és azonnali kapcsolatát emelte ki, hangsúlyozva, hogy az szabja meg az egyház küldetésének kritériumait és feladatait.
Az egyház alapértékű missziójának nevezte az Evangélium hirdetését, a szentségek tiszteletben tartását, a krisztusi tanítás terjesztését.
A bíboros úgy vélte, az idők változását mutatja a lelkiségi mozgalmak és új közösségek virágzása, amelyek az egyház számára ajándéknak számítanak, ha autentikus hit szerint tevékenyek, egyensúlyban és élő kapcsolatban az egyházmegyékkel és plébániákkal. Erdő Péter az egyház küldetésével, szerkezeti felépítésével és szolgálati feladataival kapcsolatban a II. vatikáni zsinatot idézte, valamint Ferenc pápának a Püspöki közösség kezdetű 2018-as apostoli konstitúcióját, a testületi munka és a helyi püspökök szerepét hangsúlyozva.
Imádkozzunk a konklávéért, az új pápáért, akit megválasztanak és az egyházért, amelynek küldetését az emberiség története drámai korszakában kell teljesítenie
– mondta a bíboros.