Pazar élet, karibi utazások és méregdrága ékszerek, így él az egyik legnagyobb ukrán adománygyűjtő család

Miközben Ukrajna a háború terheit nyögi, és a világ minden tájáról érkeznek adományok az ország megsegítésére, az egyik legismertebb ukrán jótékonysági szervezet alapítójának családja fényűző életmódot folytat – állítja a Tűzfalcsoport friss bejegyzésében. A Szerhij Pritula Alapítvány vezetője, akit a nyugati sajtó gyakran civil hősként mutat be, közösségi oldalainak tanúsága szerint egzotikus nyaralásokon és luxuscikkekkel körülvéve tölti a mindennapokat.

2025. 07. 18. 15:44
Szerhij Pritula Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tűzfalcsoport nemrégiben hívta fel a figyelmet arra a nyílt levélre, amelyet ukrán értelmiségiek címeztek a magyar közvéleménynek. Az aláírók – köztük Szerhij Pritula is – olyan állításokat fogalmaznak meg, miszerint „azok a politikai doktrínák, amelyek szerint Ukrajna nem lehet az EU és a NATO tagja, nemcsak ukránellenesek, hanem magyarellenesek és Európa-ellenesek is”. 

A dokumentum ugyanakkor az ukrán kisebbségi jogok helyzetéről is megjegyzi: „mi, ukránok soha nem törekedhetnénk arra, amitől magunk is évszázadokon át szenvedtünk.”

A levél aláírói között szerepel Szerhij Pritula is, akit a nyugati sajtó rendszerint az ukrán civil társadalom egyik vezető arcaként mutat be.

Civil hős vagy politikai projekt? 

Az amerikai Atlanti Tanács 2022-ben úgy jellemezte Pritulát, mint aki közösségi finanszírozással az ukrán hadsereg egyik legfontosabb civil támogatója lett. A Szerhij Pritula Alapítványt 2020-ban hozta létre a COVID–19-járvány idején, azóta pedig humanitárius és katonai célokra is gyűjtött. 2022-ben a 444.hu számolt be arról, hogy az alapítvány Bayraktar harci drónok vásárlására szervezett adománygyűjtést. 

A török gyártó végül három drónt ingyen ajánlott fel Ukrajnának – az így fennmaradó 17 millió dollárt végül műholdvásárlásra fordították.

A Tűzfalcsoport cikke szerint miközben az alapítvány tevékenysége világszerte támogatásra talált, Pritula családjának életmódja sok kérdést vet fel. Az Instagramra feltöltött nyilvános fotók alapján a háborút megelőző időszakban rendszeres látogatói voltak olyan üdülőhelyeknek, mint Monte-Carlo, Ibiza, Mexikó vagy a Karib-térség.

A bejegyzés szerint felesége a háború idején is előszeretettel mutatkozik méregdrága ékszerekben, köztük milliós Cartier-karkötővel és olyan karórákkal, amelyek összértéke meghaladhatja a húszmillió forintot.

Zelenszkij szövetségese lehet? 

A Tűzfalcsoport emlékeztet: a civil szerepvállalás mellett Szerhij Pritula politikai ambíciói is egyre nyilvánvalóbbak. A The New Voice of Ukraine korábban arról írt, hogy Pritula pártja – az „Igazságosság Platformja” – egyesülhet a Nép Szolgája mozgalommal, akár egy új elnöki projekt részeként.

Más források, például a Kyiv Post szerint viszont Pritula inkább önálló politikai erőt építene, és aktívan toboroz tagokat saját formációjába.

A Tűzfalcsoport szerint visszás, hogy miközben az ukrán értelmiségiek – köztük Pritula – nyílt levelekben ítélik el az Ukrajna NATO- és EU-tagságát megkérdőjelező politikai álláspontokat, az ukrán társadalom belső ellentmondásairól, különösen a nemzeti kisebbségek helyzetéről, alig esik szó.

Borítókép: Pritula családjának életmódja (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.