Magyar mintafarmok alatt azért nem azt kell érteni, hogy nagy bajuszú gazdák metszik a kékfrankost, miközben lihegő pulik kergetik el az ólálkodó oroszlánokat valahol a kenyai szavannán. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint sokkal inkább úgy kell elképzelni ezeket, mint kis méretű, mindössze néhány hektáros parcellákat, ahol megmutathatja és kipróbálhatja magát a magyar mezőgazdaság. Többek között búza, kukorica, rizs, paradicsom és uborka, fűszernövények, valamint talaj- és növényvédelmi mezőgazdasági innovációk szerepelnek a repertoárban. Ugyanakkor a parcellák gondozását a helyi munkaerő végzi, az adminisztrációs feladatokban a nagykövetségek segítségére számíthatnak, így a magyar szakemberek értő munkájára csak a rövid kiutazások során van szükség.
Valójában nem ismeretlen terepre megyünk: a Külügyminisztériummal együttműködésben idén négy olyan országot céloztunk meg, ahol már egyébként is vannak működő projektek: Kenyát, Ghánát, Ugandát, valamint Etiópiát. Később tovább terjeszkednénk, majd kiértékelik az eredményeket, 2022-ben pedig javaslatot tesznek a kormány elé az eredményekről és további tervekről. „Egy-egy farm tervezett éves költsége a helyi körülményektől függően 20–40 millió forint lesz” – írta tájékoztatásában az Agrárminisztérium.
Hozzátették, hogy a helyi fél hozzájárulása sincs kizárva, többen már jelezték is, hogy nyitottak a partnerségre, például földbérlések kapcsán. A programban helyi képzéssel és ösztöndíjakkal is segítik az afrikai diákokat, hogy a megfelelő szaktudás is a rendelkezésükre álljon, és hogy mindenütt ismerősen csengjen Magyarország neve. Jellemző a program népszerűségére, hogy tavaly a háromszáz meghirdetett helyre több mint ezren jelentkeztek (lásd keretes írásunkat).

Fotó: Agrárminisztérium
És hogy miért éri ez meg nekünk? Mert a program Magyarországnak és a partnerországoknak is jó. Afrikában nő az egész világon a leggyorsabban a népesség, az ENSZ becslései szerint a jelenlegi 1,5 milliárdos lélekszám 2050-re megduplázódhat. Közben az Afrobarometer tavalyi felmérése szerint minden harmadik afrikai fontolgatja az elvándorlást, közülük 27 százalék Európába vágyik. A világszervezet adatai alapján tavaly az Európába érkező illegális migráció egyik fő forrása máris a fekete kontinens lett: Marokkó, Algéria, Guinea, Elefántcsontpart, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Tunézia mind ott van az első tíz kibocsátó között. A mintafarmok nemcsak az egyre növekvő embertömegnek az élelmezésében, az afrikai államok mezőgazdaságának fejlesztésében és a klímaváltozás elleni küzdelemben segítenek, hanem munkalehetőséget is teremtenek, természetesen Magyarország erejéhez mérten.