Hivatalosan is kivezetné az unióból Németországot az AfD

A legnagyobb ellenzéki párt kongresszusán megszavazta, hogy felvegyék politikai céljaik közé a kilépést.

MTI
2021. 04. 11. 19:44
AfD election campaign in Brandenburg
A migrációellenes AfD hívei bíznak a párt sikerében. Fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan felvette politikai céljai közé Németország európai uniós (EU-) tagságának megszüntetését vasárnap véget ért drezdai kongresszusán a német szövetségi parlament (Bundestag) legnagyobb ellenzéki pártja, az Alternatíva Németországnak (AfD). A kongresszusi határozat szerint felveszik a szeptemberi Bundestag-választásra készülő programba, hogy az AfD elengedhetetlennek tarja Németország EU-tagságának felszámolását, és egy új európai gazdasági és érdekközösség megalapítását. Jörg Meuthen társelnök, európai parlamenti képviselő a szavazás előtt a határozati javaslat elvetését kérte, mondván, pártjának megvalósítható ügyek mellett kellene kiállnia, hiszen a politika a lehetőségek művészete. Az 550 kongresszusi küldött többsége végül a társelnökkel szemben foglalt állást.

A migrációellenes AfD hívei bíznak a párt sikerében
Fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Hasonló vita bontakozott ki több más határozati javaslat esetében is. Így például arról az indítványról, miszerint az AfD-nek a menedékjoggal rendelkezők családegyesítésének megtiltását is fel kell vennie a választási programba. A vitában egy hozzászóló rámutatott, hogy e tiltás jogilag nem megvalósítható, mire a kezdeményezők részéről Björn Höcke, a türingiai tartományi pártszervezet vezetője kifejtette, hogy nem jogi, hanem politikai természetű ügyről van szó. A javaslatot végül megszavazták.

A menekültügyi szabályozás mellett a migráció egyéb vetületeivel is foglalkoztak a szociáldemokratákkal (SPD) kormányzó CDU/CSU jobbközép pártszövetségtől jobbra álló ellenzéki párt kongresszusán. Így például egy határozatban lobbicsoportok kitalációjának minősítették, hogy a nemzetgazdaság teljesítőképességének fenntartásához szakképzett külföldi munkavállalókra is szükség van, és hitet tettek amellett, hogy Németországban, Japán példáját követve, erősen korlátozni kell a munkavállalási célú bevándorlást. Foglalkoztak a kongresszuson a koronavírus-világjárvánnyal is, amellyel kapcsolatban határozatot hoztak a többi között arról, hogy nem kellően megalapozottak a szájat és az orrot takaró maszk viselését előíró szabályok, ezért az AfD elutasítja a maszkviselési kötelezettséget.

Az AfD-t 2013-ban alapították. Tevékenységének első szakaszában mindenekelőtt az euróövezeti pénzügyi és államadósság-válság kezelésének bírálatára összpontosított, majd 2015-től a szövetségi kormány menekültügyi politikájának éles elutasítására, újabban pedig a koronavírus-járvány elleni védekezés kritikájára. Az AfD a legutóbbi, 2017-es Bundestag-választáson a szavazatok 12,6 százalékát szerezte meg. Országos választói támogatottsága – a legutóbbi mérések szerint – 10 és 12 százalék között van.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.