– Két választáson van túl a megosztott felvidéki magyarság Szlovákiában. Hogyan értékelné a tavaszi szlovák elnökválasztást?

Trump beváltotta az ígéretét
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.
– Két választáson van túl a megosztott felvidéki magyarság Szlovákiában. Hogyan értékelné a tavaszi szlovák elnökválasztást?
– Az új köztársasági elnök, Zuzana Caputová teljesen ismeretlen személyként tűnt fel pár hónappal a jelöltetése előtt. Tulajdonképpen környezetvédelmi kérdésekben vált elsősorban egy szűk régióban ismertté. Érdekes módon sikerült a népszerűségét annyira megnövelni, hogy fölényesen nyerte az elnökválasztást. Ennek több oka is lehet. Az elnökválasztás körül kialakult helyzetben az az egyik legjellemzőbb mozzanat, hogy Szlovákiát készítik elő a kormányváltásra. Persze azt nem lehet tudni, hogy jövőre a parlamenti választáson milyen arányok fognak uralkodni az egyes pártok között, de az majdnem biztosra vehető, hogy sikerül a mostani kormányt leváltani, aminek lehet egy sajátos következménye, mégpedig az, hogy az eddigi egyetértés a visegrádi négyeken belül esetleg megváltozhat. Nem akarom az ördögöt a falra festeni, nem akarom meggyanúsítani a jelenlegi elnök asszony pártját azzal, hogy a globalisták feladatait akarják végrehajtani, de biztos, hogy ha kormányváltásra kerül sor Szlovákiában, akkor annak az új kormánynak a köztársasági elnök asszony pártja lesz a legerősebb pártja, és egészen biztos, hogy meg fog változni a jelenlegi közép-európai együttműködés jellege.
– Mit jelent ez a szlovákiai magyarokra nézve?
– Az, hogy Bugár Béla (a Most – Híd szlovák–magyar vegyes párt vezetője – a szerk.) jelöltette magát köztársasági elnöknek, annak a hátterében az ő beképzeltsége állt, ugyanis teljesen egyértelművé tette, hogy be fog kerülni a második fordulóba. Az eredménye viszont ehhez a saját elvárásához képest gyalázatosan rossz volt. A másik magyar jelölt, Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnöke pedig rettentő nagy csalódást okozott az embereknek azzal, hogy a jelölése után pár nappal visszalépett egy olyan személy javára, aki szintén visszalépett a megválasztott köztársasági elnök javára. Tehát politikailag ez egy csődhelyzet, és nagyon rossz fényt vetett a Magyar Közösség Pártjára. Ennek a számlájára írható az is, hogy nem került be senki a magyarok közül az Európai Parlamentbe.
– Ön szerint miért ennyire szétzilált és megosztott a felvidéki magyarság?
– A megosztás 2009-ben kezdődött, amikor Bugár Béla és csapata kiléptek az MKP-ból, és tulajdonképpen az MKP korábbi gazdasági lobbijának a vezetésével és ösztökélésével új pártot alapított. Amikor pedig a Most – Hídban sem tudták érvényesíteni érdekeiket, tovább szakadtak. Most négy magyar párt van. Pontosan a fordítottja történt 2006-tól mostanáig, mint ami volt 1990 és 1998 között. Akkor természetes úton alakult ki három magyar párt, de 1994-től már mind a három együttműködött, és 1998-ban egyesült. Tehát 2009-ben kezdődött a szétesés, de annak a jelei, hogy valami baj van, már korábban mutatkoztak. 2002-ben tapasztalható volt, hogy a tömbmagyar területeken veszített a támogatottságából, az emberek csalódtak az MKP kormányzati szerepvállalása kapcsán. Mást vártak el, mint amit a párt Bugár Béla vezetése alatt tett. Kiderült, hogy az MKP a különböző gazdasági csoportok érdekeit képviseli, és nem a közösségi érdekeket. Ennek fejében azonban nem tudtunk érvényesíteni semmit a nagy alkotmánymódosításkor, ellenünkre hozták létre Szlovákia új területi felosztását.
– Ismét újraegyesülés van a láthatáron. Erről hogyan vélekedik?
– Nem úgy látom, hogy újraegyesülés fog bekövetkezni, ugyanis az MKP és a Most – Híd nem tud egyesülni. A másik kettő pedig olyan apró, hogy tulajdonképpen nem igazán van a választói bázisban súlyuk. Én úgy érzem, hogy civil szerveződési alapon, egy választási-politikai mozgalommal lehetne újraalapozni a felvidéki közéletet, ebbe kellene beolvadnia mindenkinek, aki őszintén gondolja a közösség képviseletét.
– Mindezek ellenére hogyan látja a felvidéki magyar politizálás jövőjét, milyen irányt vehet a felvidéki magyar politika a jövőben?
– Ha nem tudjuk kialakítani azt a fajta politikai egységet, amivel legalább azt az eredményt el lehet érni, hogy visszajussunk a parlamentbe, akkor nem tudom felvázolni a jövőt. Ha ez nem fog megtörténni záros határidőn belül, akkor nagyon sötét jövőt jósolok.
– Sokan azon a véleményen vannak, hogy az otthon maradt magyar szavazókat az új szlovák pártok fogják mozgósítani. Ön ezzel egyetért?
– Ennek a veszélye fennáll, de rajtunk múlik, hogy mennyire tudják ezt a befolyásukat érvényesíteni az eddig otthon maradó magyar választópolgárok esetében. Nem lehet teljesen kizárni, mert mindig is volt ilyen.
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.
A brüsszeli nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná a liberális aktivistacsoportokat.
Ezért lép ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságól.
Komoly reakciókat váltott ki olasz baloldali politikusokból és a média munkatársaiból, hogy Orbán Viktor fogadja Izrael miniszterelnökét.
Még idén megnyílhat a Biodóm a Fővárosi Állatkertben
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Szoboszlai komoly kritikát kapott, ez most kevés volt
Csak három napig tart a román csoda: Magyarország hamarosan visszaelőzi Romániát – megmutatjuk, hogyan
Kislány szelleme, tátogó gyerekarc és homályos alak a lépcsőn: Hátborzongató, amit Kálmán és barátai lefotóztak a lakatlan magyar kastélyban
Otthagyta Zelenszkijt, és most borította a bilit Kuleba: „Trumpnak nincs szüksége Ukrajnára. Ez ilyen egyszerű”
Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját
Muskátli kiültetése a tél után: ha így csinálod, nyáron ontani fogja a virágokat
Orbán Viktor így fogadta az izraeli miniszterelnököt
Les előzte meg a Liverpool gólját – hogyhogy megadták?
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.
A brüsszeli nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná a liberális aktivistacsoportokat.
Ezért lép ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságól.
Komoly reakciókat váltott ki olasz baloldali politikusokból és a média munkatársaiból, hogy Orbán Viktor fogadja Izrael miniszterelnökét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.