– Kína nemzetközi megítélése múlik a Vuhanból indult, villámgyorsan terjedő koronavírus kezelésén. Felkészült a vezetés egy ilyen válság megoldására?
– Kína talán legjobb tulajdonsága, hogy társadalma tanulóképes. A 2003-ban kitört SARS-járványban csúnyán leszerepeltek, a jelenlegi helyzetből pedig az látszik, hogy megtanulták a leckét. Mindenekelőtt azt, hogy egy tömeges megbetegedést nem lehet elsunnyogni: akkor válik kezelhetetlenné egy vírus, ha azt mondjuk, hogy nincsen semmi baj. Szintén megtanulták, hogy a nemzetközi együttműködés elengedhetetlen, a koronavírus felbukkanásakor a kínai hatóságok azonnal be is vonták az Egészségügyi Világszervezetet, tájékoztatták a világot. A harmadik nagy tanulság az volt, hogy az egészségügyet fejleszteni kell, ennek megfelelően rengeteg pénzt költöttek a területre. A helyzet kezelésében megjelennek jellegzetesen kínai elemek is, ilyen például, hogy egyik napról a másikra több tízmillió ember mozgását tudták szabályozni. Összességében, le a kalappal a kínai vezetés előtt. Szakszerűen kezelik a helyzetet, pedig a közvélemény látszólag túlreagálja azt: a koronavírus eddig nem tűnik egy pusztító kórnak, a hírek alapján a betegek döntő többsége túléli a fertőzést.
– Nem lehet, hogy a kínai vezetés rájátszik a felfokozott hangulatra? Ez egy jó alkalom számukra, hogy megmutassák, egy felülről irányított rendszer sokkal eredményebben képes kezelni súlyos problémákat.
– Nem csak kínai politikusok élnek ilyen eszközökkel. Ismert trükk, hogy dramatizálják a problémát, hogy nagyobb jelentősége legyen a megoldásának. Gondoljunk csak az áradó Duna partján gumicsizmában fotózkodó magyar politikusokra. A kínai politikusok abszolút kompetens képet mutatnak a helyzet kezelésében.
– Mit tud a Kínában élő magyarokról? Mindenki jól van?
– Tudtommal igen. Tagja vagyok több csoportnak, ott nem volt hír arról, hogy a magyar közösségben lenne megbetegedés. Ugyanakkor az is érződik, hogy aggódnak. Komolyabbra fordult az ügy, mint az első napokban tűnt.
– Mielőtt kitört a járvány, nem volt a csúcson a Kínai Kommunista Párt megítélése. Januárban, a tajvani parlamenti választáson a kormányzó Peking-ellenes, függetlenségpárti Demokrata Haladáspárt magasan nyert. Meglepte az eredmény?